Peynir Saklamanın Püf Noktaları

Peynir Saklamanın Püf Noktaları

Peynir içerdiği vitaminler ve her damak tadına göre farklı lezzetleri bulunduğundan dolayı sofralarda vazgeçilmezlerdendir. Doğru biçimde saklanmayan peynirler bir süre sonra bozulabilir.

Peynir Saklamanın Püf Noktaları

Alışveriş esnasında alınacak ürünün son kullanma tarihi kesinlikle kontrol edilmelidir. Son kullanma tarihi geçmiş veya yaklaşmış yiyecekler tercih edilmemelidir. Peynirin ambalajına dikkat etmek gerekir. Paketi delinmiş, hava almış ürünlerden uzak durulmalıdır.

Peynirler genellikle plastik kaplarda satılır. Plastik yiyeceklerde bakteri oluşumuna yol açabileceği için sağlıklı kabul edilmeyen bir malzemedir. Saklama prosedürü için peynir plastik kabından alınıp cam ya da seramik bir kap içerisine konulabilir. Peyniri muhafaza etmek için en en uygun ortam hafif rutubetli, serin ve karanlık bir ortamdır. Fakat bu ortamı oluşturmak pek mümkün olmadığından peynirler çoğunlukla buzdolaplarında saklanır.

Büyük boyutta olan peynirlerin kısa zaman zarfı içerisinde tüketilecek kadarı kesilerek diğer bir kaba alınabilir. Sürekli olarak buzdolabından çıkırıp sokulan peynir ısınır ve soğur. Bu durum peynirin yapısının kısa sürede bozulmasına neden olur. Peynir dilimlenmeden saklanmalıdır. Dilimlenen parçalar dış ortamla daha çok temas eder.

Peynirler buzluk ya da derin dondurucuya konulmamalıdır. Buzdolabının daha az soğuk olan sebzelik kısımları, peynirleri muhafaza etmek için tercih edilebilir. Endüstriyel tip peynirler, normal peynirlerin aksine buzdolabının en soğuk bölümleri olan üst raflarda saklanabilmekte. Ayrıca, sıklıkla açılması sebebiyle peynirler buzdolabının kapak kısmına da konulmamalıdır.

Peynir çeşitlerinin taze kalma süreleri ve saklanma biçimleri farklıdır. Beyaz peynir tazeliğini aşağı yukarı iki hafta korurken kaşar peynir gibi biraz daha sert peynirler birkaç hafta taze kalabilir. Gravyer gibi daha da sert yapılı peynirler tazeliğini bir ay kadar koruyabilirler.

Eski kaşar gibi kabuklu peynirler kabuğu temizlenmeden saklanmalıdır. Kabuk temizleme prosedürü peynir tüketilmeden hemen önce yapılabilir. Genellikle tuzlu su içerisinde satılan beyaz peynirler, buzdolabında kendi suyunun içerisinde muhafaza edilmelidir. Kaşar peynirleri saklamak için açılan paket streçle sarılmalı, peynirin hava alması engellenmelidir. Örgü peynir de kaşar peynir gibi streçle sarılmalı, hava almayacak bir kabın içine konularak saklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.