Saç Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri

Saç Bakım Önerileri

İçindekiler

Saçlarımız bizim en önemli makyajımızdır. Temizliği ve sağlıklı görünümü bize ayrı bir hava katabilir. Saç bakımı çok önemlidir ve kesinlikle yapılması gereken bir bakım türüdür. Saçlarınız çevresel koşulların etkisi ile kırılabilir, dökülebilir, yanabilir. Bunlar çok sık duyduğumuz şeylerdir. Saç bakımı yaparak bu dökülmelerin, kırılmaların önüne geçebiliriz. Saç bakımı önerileri olarak ilk diyebileceğimiz şey Saçlarınız eğer kırıklıysa bakım yapmadan önce saç kesimi yaptırarak o kırılmalardan kurtulmanızdır. Yani saç kırılmasını önlemezseniz ne kadar bakım yaparsanız yapın sağlıklı bir saç elde edemezsiniz.  Saçlarım uzamazsa kestiremem gibi düşüncelere katılmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kırık olan saç zaten uzamayacaktır. Kestirip tekrar uzatma şansınız vardır ama kırık olan saçlar da böyle bir ihtimal yoktur. Kesim yaptırdıktan sonra bakımlara başlamanız için başka bir etlen yoktur.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı için birçok yağlar, kürler vardır. Bunları biraz ele alalım. İlk olarak saç bakım önerileri badem yağı ile başlamak isteriz. Badem yağı saçlarınızı besleyerek hızlı uzamasını sağlayan en önemli yağlardan biridir. Saçlarım uzamıyor sağlıksız gözüküyor diyorsanız badem yağı tam size göre diyebiliriz. Hafta da bir gün gece yatarken saçınıza sürüp sabah yıkayabilirsiniz. Gece yatarken diyoruz çünkü daha fazla beklerse çok daha bakımlı bir saça kavuşabilirsiniz. Daha sonra Hint yağı, yılan yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, ceviz yağı gibi yağları birbirine karıştırarak ya da tek halde de kullanabilirsiniz. Bu yağlar da saç bakım önerileri için ilk sırada yer almaktadır. Daha sonra kür olarak lavanta kürünü tavsiye edebiliriz. Lavanta küçük tomurcuk halinde aktarlar da çok uygun fiyatta satılmaktadır. Bu satın aldığınız lavantayı Kaynayan suya atarak demlenmesini bekleyin. Banyodan sonra saçlarınıza sürün bol bol. Ve saçınız da kalsın yıkamanıza gerek yoktur. Çünkü lavanta zaten güzel kokulu bir çiçek olduğu için parfüm etkisi yaratabilir. Bunu haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Bir zararı olmayacaktır. Bu işlemler sayesin de saçlarınızın daha uzun ve gür olduğunu zamanla göreceksiniz.  Bunlar çok doğal yöntemler olup aynı zaman da zararsız yöntemledir.

Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Bazı kadınlar saçlarını kısa kestirse de bazı kadınlar asla uzun saçtan vazgeçemiyor. Kısa saç ya da uzun saç fark etmiyor kadınlar saçlarının her bakımlı, parlak ve güzel olmasını istiyor. Saçlar genellikle ayda 0.5 cm ile 2.5 cm arasında uzamaktadır. Uzama aşaması kişinin saç ve saç derisi yapısıyla değişiklik göstermektedir. Genetik yapı ve dış etkenlerde saçların uzamasında rol oynamaktadır. Düzenli beslenmenin de saçlarda büyük etkisi vardır. Yetersiz beslenmeler sonucu yaşanan vitaminsizlik vücudu etkilediği gibi saçların uzamasını da etkilemektedir. Aşırı boyama sonucu bakımsız kalan ve yıpranan saçlarda uzama oranı düşüyor. Saçlarda bakım ya da bir kür ile kolay şekilde anında uzama etkisi görülmez. Belli aralıklarla yapılan bakımlar ve kürler saçın uzamasında etki göstermektedir. Bakımlar ve kürler saça sağlık ve vitamin vermektedir. Bu şekilde belli oranlarda saçların uzamasında etki sağlar. Saçları ve saç derisini sürekli temiz tutmak gerekmektedir. Yağ oluşumu olan saçlarda yağ oluşumunu engelleyici ürünler kullanılmalıdır.

Etkili Saç Bakım Tüyoları

Saç Bakımı Kremleri Kullanın

Eğer uzun saçlara sahip biri iseniz saç kremi kullanmak bir ihtiyaçtan dolayı zorunlulukdurumudur. Eskiden doğal ürünler kullanılırken günümüzde saçlara sürülen kimyasallar saça büyük zarar vermektedir. Ayrıca suların bol klorlu ve kireçli oluşu saç kremi kullanmayı zorunla hale getirmiştir. Her duştan sonra saç kremi kullanmak saçların saçların kolay taranmasını, kolay şekil almasını, saç kırıklarının yok edilmesi için kullanılır. Saç kremi duşta saçları şampuanladıktan sonra son işlem olarak uygulanır. Saçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra en son olarak saç kremi saçlara sürülür ve saç derisine iyice baskı yapılarak masaj yapılır. Saç kremini en kullanacağımızdan tek sefer saça uygulamak yeterlidir.

Saç Bakımı Yağları Kullanın

Saç bakımında en önemli yağlardan biri zeytin yağıdır. Tam bir saç dostu olan zeytin yağıiçinde bulunan vitaminlerle saç derisini besler ve nemlendirir.Özellikle kuruluktan şikayet edenler için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepeğe karşı etkili olan zeytin yağı salçaların daha parlak görünmesini de sağlar. Saça en iyi gelen yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Saçları uzatır, saça parlaklık verir, nemi saça hapseder, saçlarda protein oluşmasını sağlayarak saç kırıkların olmasını engeller. Jojoba yağı, saç dersinin salgıladığı sebum maddesine, yani doğal yağ çeşitlerine moleküler olarak çok benzer. A, B1, B2 ve B6 vitaminlerini içinde barındıran, en çok da E vitamini zengini olan jojoba yağı, saçlarınızı koruyucu özellikleri ile tamamen sarar.  E vitamini sayesinde hücreleri yenileyici nitelik de gösterir. Ayrıca, çok güzel ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.  Besleyici ve onarıcı özelliğe sahip argan yağı saçların daha hızlı ve kolay uzamasını sağlar. Saç boyası kullanan kişilerde boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Saçlara esneklik kazandırır ve koparak dökülmeleri engeller. Kepek oluşmasını engeller. Yıpranan saçları onarır. Saçı besler ve kolay uzamasını sağlar.

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

  • Şampuan Seçimine Dikkat Edilmeli

Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçmektedir. Doğal içeriğe sahip bakım ürünleri saçlarınızı kimyasallarla muhattap etmeden koruma sağlıyor. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Su Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Duş alırken suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar vermektedir. Problemli saçlara sahipseniz duş esnasında tükettiğiniz suyun sıcaklığı bile çok önemlidir. Bu konuyu saç bakımı dahilinde düşünerek oldukça dikkat etmelisiniz. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini unutmayın.

  • Fön ve Şekillendiricilere Dikkat!

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıltın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

  • Saçlarını Her gün Yıkamamaya Çalışın

Saçlarınızı her gün yıkamanız saçınızın yapısal özelliğini bozarak mat ve sağlıksızgörünmesine yol açabilir. Ayrıca saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız saçlar bu tempoya uyum sağlar ve o kadar çabuk kirlenerek yağlanır. Saçın yağlanması demek saçın kendini koruması için salgıladığı sıvıyı artırması demektir. Siz bu koruyucu etkeni her seferinde ortadan kaldırdığınızda saçlar nemsiz kalarak daha fazla yıpranır. Çok yıkanan saçlarda daha çok kepeklenme, yağlanma ve saç dökülmeleri görülebilir.

  • Saçlarınızın Nemini Koruyun

Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve büyükşehirde yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi yüzümüz olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğindesaçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanın. Duştanemlendirici özelliğine sahip saç kremlerinin yanı sıra gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım kremlerini tercih edin.

  • Beslenmenize Dikkat Edin

Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlıklıya ve canlılığa sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz proteinsaçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının altın kuralıdır.

  • Saçlarınızı Hava Koşullarına Karşı Koruyun

Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz ancak rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur ve böylece saçlar kolayca elektriklenmeye başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.