Saç Bakımı İçin 10 Öneri ?

Saç Bakımı İçin 10 Öneri ?

Saç bakımı her insanın yapmak istediği ama üşendiği bir konudur. Bunun için özel yağlar hazır halde satıma bile başlanmıştır. 40 yağlar 20 yağlar gibi isimler verilerek bütün yağlar bir arada kullanılmıştır. Saç Bakımı için 10 öneri ile saçlarınızı çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak çok kolay olacaktır. Unutmayın sağlıklı olan saç uzar. Yani saçlarınız uzamıyorsa bu sağlıksız olduğu anlamına gelmektedir. Eğer sorununuz genetik değil ise bu sorunu çözmek için önerilerime göz atmalısınız. Sizler de sağlıklı, gür, uzun, dökülmeyen saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Bakımı için Öneriler

İçindekiler

 • Saçlarınız kırık olmamalıdır. Kırık olan saçların uzaması durur ve kırılarak dökülür.
 • Saçlarınızın temizliğini yapmalısınız ve her gün yıkamamalısınız. Saç temizliği deyince aklınıza her gün temizlemek gelmesin saçın kendi yağı ile de beslenmesi gereklidir. Dışarıya çıkmanız zorunlu olmadığı süreler de evdeyken yağlı saçlarla bakım sağlayabilirsiniz.
 • Saç bakımlarını en az her hafta yapmalısınız.
 • Saçlarınızı düzenli olarak 2 ayda bir kestirmelisiniz.
 • Elektronik aletlerden uzak durmalısınız bu aletler saçlar da çok kırık sağlayacakları için yıpranmaya belli bir sebeptir.
 • Elinizden geldiği kadar çevresel faktörlerden uzak durun.
 • Yediğiniz yemeklerden saçlarınız için de vitamin alacağınızı unutmayın.
 • Saç boyama işlemlerinden kaçının.
 • Sac bakımlarınızı abartmayın. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.
 • Saçlarınız da çok sıkı modeller kullanmayın. Bu modeller saçlarınızın kırılarak dökülmesine sebebiyet verecektir.

Saç Bakımı Kremleri Kullanın

Eğer uzun saçlara sahip biri iseniz saç kremi kullanmak bir ihtiyaçtan dolayı zorunlulukdurumudur. Eskiden doğal ürünler kullanılırken günümüzde saçlara sürülen kimyasallar saça büyük zarar vermektedir. Ayrıca suların bol klorlu ve kireçli oluşu saç kremi kullanmayı zorunla hale getirmiştir. Her duştan sonra saç kremi kullanmak saçların saçların kolay taranmasını, kolay şekil almasını, saç kırıklarının yok edilmesi için kullanılır. Saç kremi duşta saçları şampuanladıktan sonra son işlem olarak uygulanır. Saçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra en son olarak saç kremi saçlara sürülür ve saç derisine iyice baskı yapılarak masaj yapılır. Saç kremini en kullanacağımızdan tek sefer saça uygulamak yeterlidir.

Saç Bakımı Yağları Kullanın

Saç bakımında en önemli yağlardan biri zeytin yağıdır. Tam bir saç dostu olan zeytin yağıiçinde bulunan vitaminlerle saç derisini besler ve nemlendirir.Özellikle kuruluktan şikayet edenler için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepeğe karşı etkili olan zeytin yağı salçaların daha parlak görünmesini de sağlar. Saça en iyi gelen yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Saçları uzatır, saça parlaklık verir, nemi saça hapseder, saçlarda protein oluşmasını sağlayarak saç kırıkların olmasını engeller. Jojoba yağı, saç dersinin salgıladığı sebum maddesine, yani doğal yağ çeşitlerine moleküler olarak çok benzer. A, B1, B2 ve B6 vitaminlerini içinde barındıran, en çok da E vitamini zengini olan jojoba yağı, saçlarınızı koruyucu özellikleri ile tamamen sarar.  E vitamini sayesinde hücreleri yenileyici nitelik de gösterir. Ayrıca, çok güzel ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.  Besleyici ve onarıcı özelliğe sahip argan yağı saçların daha hızlı ve kolay uzamasını sağlar. Saç boyasıkullanan kişilerde boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Saçlara esneklik kazandırır ve koparak dökülmeleri engeller. Kepek oluşmasını engellerYıpranan saçları onarır. Saçı besler ve kolay uzamasını sağlar.

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

 • Şampuan Seçimine Dikkat Edilmeli

Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçmektedir. Doğal içeriğe sahip bakım ürünleri saçlarınızı kimyasallarla muhattap etmeden koruma sağlıyor. İçeriğinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben ve Polyethelyne Glycol gibi saçlarınızın kurumasına ve zamanla yıpranmasına sebep olacak şampuanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Su Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Duş alırken suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar vermektedir. Problemli saçlara sahipseniz duş esnasında tükettiğiniz suyun sıcaklığı bile çok önemlidir. Bu konuyu saç bakımıdahilinde düşünerek oldukça dikkat etmelisiniz. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini unutmayın.

 • Fön ve Şekillendiricilere Dikkat!

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıltın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

 • Saçlarını Her gün Yıkamamaya Çalışın

Saçlarınızı her gün yıkamanız saçınızın yapısal özelliğini bozarak mat ve sağlıksızgörünmesine yol açabilir. Ayrıca saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız saçlar bu tempoya uyum sağlar ve o kadar çabuk kirlenerek yağlanır. Saçın yağlanması demek saçın kendini koruması için salgıladığı sıvıyı artırması demektir. Siz bu koruyucu etkeni her seferinde ortadan kaldırdığınızda saçlar nemsiz kalarak daha fazla yıpranır. Çok yıkanan saçlarda daha çok kepeklenme, yağlanma ve saç dökülmeleri görülebilir.

 • Saçlarınızın Nemini Koruyun

Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve büyükşehirde yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi yüzümüz olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğindesaçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanın. Duştanemlendirici özelliğine sahip saç kremlerinin yanı sıra gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım kremlerini tercih edin.

 • Beslenmenize Dikkat Edin

Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlıklıya ve canlılığa sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz proteinsaçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının altın kuralıdır.

 • Saçlarınızı Hava Koşullarına Karşı Koruyun

Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz ancak rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur ve böylece saçlar kolayca elektriklenmeye başlar.

Saç Bakımı için 10 öneri dışındaki en büyük önerim sarımsak.

Evet, doğru duydunuz. Sarımsağın saç çıkarıcı özelliği vardır. Sarımsak başlı başına antibiyotiktir. Vücudun her yerinde ayrı ayrı öneme sahip olan sarımsak saç için de oldukça faydalıdır. Sarımsağı ortadan bölerek saç diplerinize sürün. Birkaç saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın. Bu işlem kolaydır zor olan tek şey sarımsak kokusudur buna dayanabilirim diyorsanız bu işlemi yapmanızı öneririm en doğal yöntem budur ve gayet etkili bir yöntemdir. Saçlarınızın sağlıklı uzamasına en etkili yöntem budur. Sağlıklı saçlar her bayanın hakkıdır. Saç Bakımının önemi hakkında diğer yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Saç Bakımının Önemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.