Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap kesinlikle sabırdır. İki hafta saç bakımı yapıp üçüncü hafta saçlarımızın uzamasını bekleyemeyiz. Bu imkansız ‘dır. Hatta çok zordur. Saç uzama süreniz uzun ise bir türlü uzamıyor diyorsanız en az 3 ay sabretmeniz gerekecektir. Ama sorununuz saç dökülmesi ise kısa sürede azalarak yok olacak diyebiliriz. Saçlarımız aslında bizim en önemli kıyafetimizdir. Saçlarımızın güzel olması ile bizim güzel olmamız çok orantılıdır. Soluk, dökülen saçlar yerine sağlıklı canlı görünen saçlara kavuşmak aslında çok kolay. Bakımlarınızı düzenli bir şekil de yaparsanız saçlarınızın oldukça gür ve sağlıklı göreneğinden emin olabilirsiniz. Bakım her zaman önemlidir ve insanı değiştirir.

Saç Bakımı İçin Neler Gerekli?

Bakım yağları, kürler ve bazı gıdalar saç bakımı için kullanabilecek şeylerdir. Bakım illaki dışarıdan olacak diye bir şey yok tabi ki. Eğer genetiğiniz de saç dökülmesi, saç uzamaması gibi şeyler varsa bir doktora başvurmanızı öneriyoruz. Belki ilaçlarla da bu dökülmelerden kurtulabilirsiniz. Doktor reçete yazmadan bu konu da hiçbir ilaç kullanmamalısınız.  Saç Bakımı Nasıl Yapılır konularına göz gezdirebilirsiniz.

Saç Bakımı İçin Gerekli Yağlar?

  • Badem yağı
  • Yılan yağı
  • Hint yağı
  • Jojoba yağı
  • Ceviz yağı
  • Zeytinyağı
  • Argan Yağı
  • Haşhaş yağı

Gibi yağlar en çok yararlanılan ve kullanılan yağların başında gelmektedir. Saç bakımı için yapacağınız yağ bakımlarını birkaç yağ karıştırarak da yapabilirsiniz.  Saçlarınızın he teline rahatça değebilecek şekil de eldiven kullanarak yağ iyice yedirilir. Daha sonra streç film le ya da poşet yardımı ile bütün saçınızı kapatın ki hiçbir yere bulaşmasın. Saç bakım kürlerinizi cildinize değdirmemeye özen gösterin. Tahriş yaratabilir. Bu yöntemleri kullandıktan birkaç ay sonra saçlarınız sağlığına kavuşmaya başlar. Saç bakımı oldukça zahmetli bir yöntemdir. Ama sabrın sonun da güzel bir saça kavuşmanız hayali varsa sabretmeye değer. Saç yıpranmasında en çok etkili olan konu saç düzleştiricisi olmaktadır. Bu düzleştiriciler saçlarınıza çok ısı uygulayarak saçlarınızın yıpranmasına sebebiyet verir. Eğer bu makineleri kullanıyorsanız kullanımını azaltabilirsiniz. Vazgeçme imkânınız var ise bu makineleri tama mı ile bırakabilirsiniz.

Etkili Saç Bakım Tüyoları

Saç Bakımı Kremleri Kullanın

Eğer uzun saçlara sahip biri iseniz saç kremi kullanmak bir ihtiyaçtan dolayı zorunlulukdurumudur. Eskiden doğal ürünler kullanılırken günümüzde saçlara sürülen kimyasallar saça büyük zarar vermektedir. Ayrıca suların bol klorlu ve kireçli oluşu saç kremi kullanmayı zorunla hale getirmiştir. Her duştan sonra saç kremi kullanmak saçların saçların kolay taranmasını, kolay şekil almasını, saç kırıklarının yok edilmesi için kullanılır. Saç kremi duşta saçları şampuanladıktan sonra son işlem olarak uygulanır. Saçlar iyice yıkanıp temizlendikten sonra en son olarak saç kremi saçlara sürülür ve saç derisine iyice baskı yapılarak masaj yapılır. Saç kremini en kullanacağımızdan tek sefer saça uygulamak yeterlidir.

Saç Bakımı Yağları Kullanın

Saç bakımında en önemli yağlardan biri zeytin yağıdır. Tam bir saç dostu olan zeytin yağıiçinde bulunan vitaminlerle saç derisini besler ve nemlendirir.Özellikle kuruluktan şikayet edenler için çok iyi bir nemlendiricidir. Kepeğe karşı etkili olan zeytin yağı salçaların daha parlak görünmesini de sağlar. Saça en iyi gelen yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Saçları uzatır, saça parlaklık verir, nemi saça hapseder, saçlarda protein oluşmasını sağlayarak saç kırıkların olmasını engeller. Jojoba yağı, saç dersinin salgıladığı sebum maddesine, yani doğal yağ çeşitlerine moleküler olarak çok benzer. A, B1, B2 ve B6 vitaminlerini içinde barındıran, en çok da E vitamini zengini olan jojoba yağı, saçlarınızı koruyucu özellikleri ile tamamen sarar.  E vitamini sayesinde hücreleri yenileyici nitelik de gösterir. Ayrıca, çok güzel ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir.  Besleyici ve onarıcı özelliğe sahip argan yağı saçların daha hızlı ve kolay uzamasını sağlar. Saç boyasıkullanan kişilerde boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Saçlara esneklik kazandırır ve koparak dökülmeleri engeller. Kepek oluşmasını engellerYıpranan saçları onarır. Saçı besler ve kolay uzamasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.