Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saçlarımızı boyamak hanımlar için bir rutindir. Saçlarımızı evde boyadığımızda, saç boyasının lekeleri istenmeyen bölgelerimize,cildimize veya eşyalarımıza bulaşabilir. Saçlarımızı boyadıktan sonra istenmeyen bölgelerimize ,cildimize  veya eşyalarımıza bulaşan saç boyası lekelerinin nasıl çıkarılacağını anlatacağız.

Cildimizden Saç Boyasını Nasıl Çıkartırız?

İçindekiler

Saç boyaları, oksidan sayesinde hızla aktive olarak  5-10 dakika içinde cilde ve saça nüfus eder.

Eğer cildiniz bazı ciltler gibi duyarlı ve çabuk etkilenen türden değilse ve saç boyası lekeleri canınızı çok sıkmışsa bir makyaj temizleyici pamuğuna birazcık aseton sürüp saç boyası lekelerini hemen çıkartabilirsiniz. Sadece, bu işlemden sonrasında derhal cildinizi bolca su ile yıyitik, cildinize yumuşatıcı bir krem sürmeyi ihmal etmeyiniz.

Saç boyası lekelerini çıkarmanın öteki bir yolu ise, bebek yağı ve sıvı makyaj temizleyicilerden herhangi birini eşit miktarlarda karıştırıp bir temizleme bezi desteği ile ciltteki lekeli kısımlara sürmektir. Bu işlemi yaparken cilde temizleme bezini dairesel olarak uygulamanız daha iyi olacaktır.

Eğer saç boyanız hala saçlarınızda ise ve hemen hemen kurumamışsa ve lekeler çoktan cildinizi kaplamışsa, yapmanız gereken süratlice saç spreyinizi alıp, bir makyaj temizleyicisi üzerine uygulayıp, cildinizdeki saç boyası lekesi olmuş alanlara iyice sürmek kaydı ile saç boyasının gücünü kırmanız yeterli olacaktır. Bu saç boyası lekesinin cilde yapışmasını önleyecektir.

Makyaj temizleme pamuğunu veya bir kulak temizleyicisini, zeytinyağına iyice buladıktan sonrasında, saç boyası lekesi bulaşmış olan cilde kir izi geçene kadar masaj yaparak uyguluyoruz.

Cildiniz diş macununa alerji yapmıyor ise, içeriğinde karbonat olan bir diş macunu ile cildinize ince tabaka halinde sürün. Yavaş yavaş ellerinizle ovalayarak bir iki dakika beklemede kalın. Ilık su yardımı ile yüzünüzü yıkayın. Leke azalmış ama halen çıkmamış ise işlemi tekrarlayın.

Saç Boyasını Nasıl Çıkartırız?

Saçlarımızı en sevdiğimiz renk saç boyası ile boyadık. Her şey tamam çok güzeliz ama en sevdiğimiz kıyafetimizin üzeride bu sırada saç boyamızdan nasibini almış. Pekiyi, şimdi ne yapmalı, sevdiğimiz kıyafetimizi atmalımı? Hiç sanmam, hadi gelin kıyafetlerimizden saç boyası lekelerini nasıl çıkartacağımızı en kolay yol ile kısaca öğrenelim.

Kıyafetlerimizden Eşyalarımızdan Saç Boyasını Nasıl Çıkartırız?

Saç boyası lekesine hangi tür kıyafet yada kumaş eşyamız maruz kalırsa kalsın uygulayacağınız ilk adım, lekeli kumaşı yada giysiyi derhal içine beyaz sirke ve çamaşır deterjanı eklediğiniz ılık suya bastırmak olacaktır.

Saç boyası lekesinin tamamen çıkmasını istiyorsanız, bir kovanın veya küvetin içine 2 çorba kaşığı çamaşır deterjanı ve 2 çorba kaşığı beyaz sirkeyi en çok 3 litre ılık su ilave ederek içine saç boyası lekesi olan kumaşı dercetmek ve bu kumaşı 5-6 saat bu suyun içinde bekletmek olacaktır.

Saç boyası lekesi her şeyde çekiliyor ama iş halılara ulaştığında hepimizin tadı kaçıyor. Çünkü halılarımız hem giysilerimizden hemde saç boyamızdan çok daha fazla pahalı ve evimizin baş taçları. İşte sizlere halılarınızı saç boyası lekesinden kurtaracağınız rahat bir yöntem.


 1. Hemen lekeyi temiz beyaz bir bez ile silin.
 2. Yarım çorba kaşığı sıvı el ve bulaşık deterjanlarını bir bardak ılık su ile karıştırın.
 3. Bu karışımı temiz beyaz bir bez yardımı ile içten dışa doğru lekenin üzerine iyice uygulayın. Derinlemesine temizlemeye çalışın.
 4. Birkaç dakika iyice temizlediğiniz bölgeyi kurumaya bırakın.
 5. Bir bardak ılık su ile çeyrek bardak beyaz sirkeyi karıştırın.
 6. Yine beyaz bir bez ile lekeye iyice uygulayın.
 7. Leke kaybolduktan sonra lekenin üzerini soğuk su ile iyice yıkayın ve sadece beyaz temiz bir bez yardımı ile halınızın üzerini kurulayın.

Saç Boyası Saçtan Nasıl Çıkar?

3 adet limonun kabuklarını rendeleyin. 2 bardak suda kaynatın. Soğuduktan sonrasında  saçlarınıza uygulayarak 1 saat kadar beklemeye alın. Ondan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. 2 haftada bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Siyah renk koyu olması sebebiyle kimyasal kullanmadan çıkması en zor renktir. Siyah saç nasıl akar sorusunun cevabı piyasada satılan saç açıcı şampuanlar olabilir.

Fakat kendi başınıza yürütmek riskli ve zor olabilir. Bir arkadaşınızdan yardım alabilir yahut kuaförünüze gidebilirsiniz.

Sacrengiacma

Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saçtaki boyayı Çıkartmak ile ilgili bazı özel noktalar

Eğer kendi saç renginiz açık ve üstteki boya koyu ise akıtma işlemi daha basit ve başarılı olacaktır.
Saç boyası saçınızda uzun süre kaldıysa ve bir çok defa aynı renge saçınızı boyadıysanız saç boyası akıtmak işi sizi zorlayabilir.
Daha önce kuaförde saçlarınızı kimyasallar ile açtırdıysanız saçtan boya akıtmak daha zor olur.

Saç boyası akıtma işleminden sonrasında ortaya çıkan sonuç sizi pek memnun etmeyebilir. Fakat iyi haber mevcut renkten daha açık bir renk istiyorsanız tekrar sevdiğiniz renge boyayabilirsiniz.

Limon ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

İçerdiği asit ile limon, saçtan boya çıkarmak için bir başka yöntemdir. Limonla saç boyasını akıtmak için saçlarınızı limon suyu ile durulayıp yarım saat kadar beklemeye alın. Sonra tekrar saçlarınızı iyice durulayın. Güçlü bir saç açıcısıdır ek olarak. Doğal Saç Rengi açma Yöntemleri  yazımızda enine boyuna bahsetmiştik. Ha yok açılmasın diyorsanız limonu uyguladıktan sonra geçireceğiniz bekleme süresi güneşin altında olmasın. Saçtan boya çıkarmak ile saç rengini açmak için farklı yöntemler gerekir.



Kepek Şampuanı ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saç boyası çıkartmak için fazlaca etkili bir yöntem kepek şampuanlarıdır. Sadece öyle büyülü sopa etkisi beklememenizi öneririz. Birkaç ton açılacak saçlar için uygulanabilir. Üzerinde ‘’’kepeği önler’’ yazan her şampuanla denemeyin fakat. Saç boyası nasıl akar sorusuna oldukca ilginç bir cevap gibi gelebilir fakat denemenizde yarar var. Kepeği önlediği bilinen markalardan satın alacağınız şampuanla saçlarınızı sudan geçirin ve sıcak su ile durulayın. Belirli aralıklarla yapmanızı öneririz. Kepek şampuanları saç diplerini arındırıcı özelliğe haiz olduğundan saçınızı kurutabilir. Isterseniz öncesinde zeytinyağı ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Sıcak Su ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Sıcak su yüzyıllardır malum, saç boyasını çıkarmada uygulanan bir yöntemdir. Ama derhal sonuç vermesini beklemeyin. Her duşunuzda saçlarınızı sıcak su ile yıkayacak ve yavaş yavaş açıldığını gözlemleyeceksiniz. Fakat derseniz ki sıcak su saça zararlı değil mi? Evet, zararlı o nedenle çok abartmayın siz. Saçtan boya akıtmak isterken yanmayın.

Beyaz Sabun ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saç boyası silici özelliği olan beyaz sabunun siyah saçı bile başarılı bir şekilde akıttığı söyleniyor. Fazlaca arındırıcı bir sabun olduğundan rahatça uygulayabilirsiniz. Sabunun kurutucu özelliğini de hesaba katarak her uygulama sonrasında saçlarınızı kremleyip, yumuşak kalmalarını sağlayabilirsiniz. Saç boyasını çıkarmak için sabunla saçınızı bir güzel köpürtüp bir süre saçta o köpüğü beklettikten sonrasında durulayarak uygulayabilirsiniz.

Karbonat ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saçtaki boyanın çıkması için ne yapmalı diyorsanız karbonat saçların hızırı desek yeri herhalde.  Saç problemlerinden bakımına her yerde karşımızda. Ancak ne amaçla kullanılacağına göre uygulanma yöntemi de değişiyor tabii. Karbonatla saç boyası çıkarmak için şampuanınıza üç çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra on beş dakika kadar bekletip durulama işlemine geçin.

Saç Boyası Silici Ürünler ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Piyasada saç boyası silici ürünler mevcut. Sadece saça zarar vermeyenleri araştırıp uygulamanızı öneririz. Esasen saç yıpratıcı bir işlemden geçmiş, daha da yıpratmak boyayı akıtsa da ciddi hasarlara yol açabilir. DeColor System’in saç boyası silici ürününü deneyebilirsiniz. Uygulayanlar memnun kalmış. Ürün renk açıcı değil, boya silici doğrusu saç boyası akıtıcı bir ürün. O nedenle saça zarar vermiyor anladığım kadarıyla. Bir öteki özelliği de son uygulana boyayı silmesi. Saç boyası nasıl akar diyenler için fiyatı uygun bir seçenek, denemeye değer.

C Vitamini ile Saç Boyası Nasıl Çıkar

Saç boyası çıkarmak için bitkisel çözüm arayanlar için güzel bir yöntem de C Vitamini ile saç boyası akıtmak. Saçı besleyen, yumuşatan C Vitamini rengini akıtmak için de çok iyi bir yöntem. Esasen saç rengi açma şekilleri içinde da bulunmakta. Fakat bu kez farklı bir uygulama gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eczaneden almış olduğunız C vitamini kapsüllerinden 10 yada 15 adet kadar ezin. Ezdiğiniz kapsüllere kepek önleyici şampuanı ilave edin. (dilerseniz saç bakım yağınızı da koyabilirsiniz isteğe kalmış) Bu malzemeleri iyice karıştırın ve saçınızın tüm bölgelerine yedirin. Kırk beş dakika bir saat kadar bekletip durulama işlemine geçin. Saç boyası çıkarıcı bu yöntemin güzelliği hiçbir zararı olmaması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Özlem dedi ki:

  Saç boyasını çıkarmak çok zor. Beyaz sabunla boyayı çıkarmaya çalıştım. Biraz uğraştırdı ama zorda olsa çıktı.

 2. Serpil dedi ki:

  Saç boyasını çıkaramıyordum teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.