Saç Dökülmesi Sebepleri ve Çözümü

Saç Dökülmesi Sebepleri ve Çözümü

Saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi ön ve tepede olmak üzere ve kadınlarda da görülen bir problemdir. Yapılan araştırmalarda dökülmelerin sebeplerinin en başında özellikle genetik nedenler yer verilmiştir. Bunun yanı sıra saç dökülmesinin sebeplerinde, stres ve yetersiz beslenme saçlarda dökülmeye sebep olabilir. Bunları gidermek için çeşitli çözümler yer almıştır.

Gün içinde 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Bunun üzerinde olan saç dökülmelerine kesinlikle bir çözüm yolu bulunmalıdır. Bu oranın üzerindeki saç dökülmelerinde, saçlı alanda seyrelme ya açıklık varsa, bu şahısların saç dökülmesi olduğu söylenebilir. Bunu daha iyi tanımlayabilmek için, saç koparma testi yapılabilir. Bu testte 20-30 tane saç yakalanarak çekilir. Bu sırada ele gelen saçların sayısı 5 tanenin üzerinde olursa, saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir. Bu ritimde kesinlikle gereken temkinlerin alınması, bunun nedenlerinin tanımlanması ve rehabilitasyon uygulanması gerekir.

Çeşitli gıda takviyeleri ve eczanede satılan ilaçlar bazı hastalar için geçici ya da kalıcı çözüm olabilir. Daha garantili çözümlerin başlangıcında ise FUE ve FUT gibi yöntemlerle saç ekimi yer almaktadır, onun haricinde saç protezi, saç simülasyonu şeklinde çözümler de yer alabilmektedir.

Demir İçerikli Yiyecekler

Anemi saç dökülmesine yol açabilir, bundan dolayı kontrol yaptırmanız önemlidir. Anemik iseniz, yüksek kaliteli bir demir takviyesi seçin. Tercihen, vücut gıda maddelerinden daha fazlasını emeceğinden, besin bazlı bir ürün seçmelisiniz. Ayrıca, ıspanak ve öteki yapraklı yeşillikler şeklinde diyetinizde bolca oranda demir bakımından zengin besin bulundurun.

Biyotin

Biyotinin saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair yaygın bir inançtır. Bu iddiaların bazı gerçekleri olabilir. Biyotinin saçın keratin yapısını geliştirebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, biotinin saçın sağlığında oynadığı görevin ve biyotin eksikliğinin nispeten ender olduğu kati değildir.

Masaj

Buradaki düşünce akupunktur ile aynıdır – kafa derisine masaj yapmak bölgeye kan akışını hızlandırmaya ve saçları yeniden canlandırmaya destek sağlar. İğneye karşı ihtiyatlı davrananlar için daha nazik bir yaklaşımdır. Eğer bunu kendin yaparsan, ücretsizdir. Sadece bu tedavinin yararlarını görmek daha uzun sürebilir.

Stres

Saç dökülmesi çoğunlukla strese bağlanabilir. Vücut kronik stres altındayken, adrenaller stres hormonu olan kortizolün daha fazla salgılanmasına niçin olur. Bir çok natüropatik tabip ve diğerleri bunun adrenal yorgunluğa ve hormonal dengesizliğe yol açabileceğine inanmaktadır. Saç kaybının çoğu zaman hormonal bulunduğunu bildiğimizden, stresin oynayabileceği rolü görmek zor değildir. Yapacağınız pozitif yönde değişimler olup olmadığını değerlendirmek ve belirlemek için muhtemelen genel sağlığınızı – bir tek saçınızın sağlığına değil – kontrol etmeniz gerekir. Daha az stresli bir hayat Saç dökülmesini durdurabilir.

Rejim

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, başta tüm gıdalardan oluşan besleyici yoğun bir diyet sağlıklı saçı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, işlenmiş ürünleri ve soya şeklinde hormonal dengesizliklere katkıda bulunabilecek öteki yiyecekleri kesmek iyi bir fikirdir. Bolca miktarda sebze ve omega-3 yağ asidi içeren bir diyet saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hayvansal ürünler tüketirseniz, yüksek kaliteli, serbest gezen ve çimle beslenen hayvanları seçmek en iyisidir.

Akupunktur

Bu tedavinin etkinliğini doğrulamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bunu desteklemek için az kanıt vardır. Buradaki fikir, akupunktur iğnelerinin kafa derisinde kan akışını arttırmaya yardımcı olmasıdır. Buna karşılık, saçların yeniden büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Ve doğal ki, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların aksine, akupunktur çok düşük risklidir. Biroldukça geleneksel saç büyüme ürününün istenmeyen yan tesirleri olabilir.

D vitamini Almak

Erken araştırmalar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, D vitamini eksikliği ve saç kaybı arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. Düşük D vitamini düzeylerinin telogen effluviuma, aşırı saç dökülmeye bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini hormonları dengelemeye yardımcı olabilir, bu nedenle saç dökülmeniz hormonal ise, D vitamini oranınızı arttırmak da bu şekilde faydalı olabilir. Bu önemlidir, çünkü popülasyonun büyük bir kısmı D vitamini eksiktir.

Hormon Seviyeleriniz

Çoğu zaman, saç dökülmesi hormonal dengesizlik ile ilişkilidir. Saç dökülmesine neyin sebep olduğunu anlamak önemlidir, böylece tedaviye uygun yaklaşımı alabilirsiniz. Natüropatik doktorlar, östrojen, testosteron ve progesteron seviyenizi kontrol edecek laboratuar çalışması isteyebilirler.

Saçlarının uzun, sıhhatli ve gür olmasını kim istemez ki! Saç bakım ürünlerine yüklü ölçüde para vermenize rağmen bir netice alamıyorsanız size vereceğimiz 2 haftada saç uzatan bakım kürü tavsiyemizi deneyebilirsiniz. Üstelik bahsetmiş olduğumuz bakım kürünü her zaman elinizin altında bulunan malzemelerle hazırlayabileceksiniz.

Patates içinde bulunan A, B ve C vitaminleri saçınız için lüzumlu olan neredeyse tüm vitamin lüzumunu karşılıyor. Saç kuruluğu saç dökülmesi gibi şikâyetiniz için patates saçınıza oldukca iyi gelecek.

 

 

Malzemeler
– 5 adet patates

– Su
– Tülbent

Nasıl Hazırlanır ve Uygulanır ?

Patatesleri iyice yıkayıp tek tek soyun. Daha sonra patatesleri blendere atabilir yada rendeleyebilirsiniz. Kıvamı koyu geldiyse içerisine su ilave edin.
Daha sonra karışımı tülbent takviyesiyle süzgeçten geçirin. Bir parça pamuk desteğiyle saç diplerinize bu karışımdan sürerek iyice yedirin. Daha sonra patates suyunu saç uçlarına da yedirerek bu halde 20 dk beklemeye alın. 20 dk sonucunda saçınızı şampuanlamadan durulayın.

Vermiş olduğumuz patates kürünü haftada bir veya iki kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? yazımızdan devam edebilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
  1. Zeliha dedi ki:

    Saçlarım dökülüyordu. Argan yağı ile bakım kürü yaptım işe yaradı. Teşekküerler.

  2. Hatice dedi ki:

    Günde yüz kadar dökülürse normalmiş. Fazla dökülürse normal değil

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.