Saç Kıran Belirtisi Nedir? Nasıl Geçer?

Saç Kıran Belirtisi Nedir? Nasıl Geçer?

Saç Kıran Belirtisi Nedir?

İçindekiler

Saç kıran nedeni belli olmayan bir hastalıktır.  Vücutta bulunan kılların dökülmesi saç kırandır. Vücut kılları düşman olarak algılar ve vücut kıllarında dökülme başlar. Genellikle baş bölgesinde sakal, bıyık, kirpik kaş gibi kıl çıkan bölgelerde görülmektedir. Yoğun stres sonrasında başlayan saç dökülmelerine sebep olan stres sonucu saç kıran oluşumu olmaktadır.  Saç kıran belirtisi nedir ve nasıl geçer sorusunu merak edip ve saç kıran sorununu yaşayan kişilerin bilmesi gereken önemli bir durum vardır. Çünkü Saç kıranın hiçbir belirtisi yoktur.  Bölgelerinde kıl dökülmeleri hızlı ve aniden başlar.  Para şeklinde dökülmeye yol açan saç kıran kadınlarda ve erkeklerde çok görülmektedir.  Çocuklarda ve yaşlılarda görülme olasılığı hiç yoktur denemez.  10 yaşından itibaren çocuklarda nadir rastlanan saç kıran belirtisi aşırı stres ve kaygılanma sonucu olmaktadır. Saç kıran bulaşıcı bir hastalık değildir. Bazı saç kıran durumların da saçların eski haline dönmesi çok mümkün değildir. Saç kıran sorunu yaşayanların saçları eski haline dönmediği için kısır döngüye girer ve hastalığı kâbus olmaktadır. Herkes eski haline dönemez diye bir şey de yoktur. Saç kıran sorununu yaşayan biri eski saç rengine ve şekline tekrar kavuşmaktadır.

Saç Kıran Bulaşıcı mıdır?

Saç Kıran bulaşıcı değildir, vitamin eksikliği ile ya da beslenme alışkanlıklarıyla ilgili değildir. Gerilim, stres, özellikle matem, ayrılma ve kazalar gibi olaylar bazen hastalık için tetikleyici olabilir.

Saç Kıran için kesin çözüm olabilecek bir tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Hastalık zaman içerisinde kendiliğinden iyileşebilir. Bazen yeni gelen saçlar beyaz veya gri renktedir, daha sonra orijinal renklerine dönerler. Bitkisel tedaviler de saçkıran vakalarına iyi gelse de kalıcı çözüm olarak ilaç tedavileri kadar etkili değildir.

Saç Kıran Tedavileri

Saç kıran belirtisi nedir nasıl geçer ve Saç kıran hastalığını atlatabilmek için 2 tedavi kullanılmaktadır. Modern tıp kullanarak ve ya geleneksel yöntemlerle saç kırandan kurtulmak mümkündür.  Modern tıp kullanarak saç kıran sorunundan kurtulmak isteyenler bir doktora başvurmalıdır. Eğer olumlu bir sonuç alınamazsa geleneksel yöntemler uygulanmalıdır. Saç kıran belirtisi nedir nasıl geçer? Diyerek saç kıran hastalığı sorunlarını çekenlerin ilk yapması gereken stresten uzak durmalıdır.  Saç kıran sorunu olanlar 2-3 diş sarımsağı saç kıran olan bölgeye uyguladıkları takdir de saç kıran sorunundan kurtulmuş olacaktır.

  • Ditranol krem: Bu krem psoriasis olarak adlandırılan başka bir deri hastalığının tedavisinde kullanılır, derinin irritasyonuna sebep olur ve bazen kel alanlara uygulandığında saç büyümesini uyarır.
  • Minoksidil losyon: Kel alanlara uygulama saç büyümesine kozmetik olarak faydalı olmakla beraber bazı hastalara yardımcı olabilir.
  • Lokal steroid enjeksiyonları: Kafa derisinde ve kaşlarda uygulanır ve saç kaybının küçük yamalar şeklinde olanlarında en etkili tedavi yaklaşımı olduğu söylenmektedir.
  • Steroid tabletler: Steroid tabletlerinin yüksek dozu saçların yeniden büyümesini sağlayabilir, fakat tedavi sonlandırıldığında alopesi çoğu kez tekrarlar.
  • Kontakt duyarlandırıcı tedavisi: Hastada kimyasal bir madde ile alerji oluşturmayı kapsar (genellikle difensipron(DPCP) veya SADBE olarak adlandırılan kimyasallar ) ve kel alana bu kimyasalın çok düşük konsantrasyonu uygulanır, genellikle haftada bir kez uygulama hafif derecede inflamasyonu devam ettirmeye yeter.
  • Steroid kremler ve saçlı deri uygulamaları: Kel alanlara, genellikle günde iki kez, sınırlı bir süre için sürülerek uygulanır.
  • Ultraviyole ışık tedavisi: Burada alınan bir tablet veya uygulanan bir krem ile deri ışığa hassas hale getirilir, sonra kel alanlar haftada iki veya üç kez, birkaç ay boyunca ultraviyole ışığa maruz bırakılır.

Saç Dökülmesinin Sebebleri ve Çözümü yazımızı veya Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları yazımızı okuyarak devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.