Saç Kırıklarına Çözüm Önerileri

Saç Kırıklarına Çözüm Önerileri

Saç Kırıklarına Çözüm Önerileri

Saç kırıkları, bir türlü istediğimiz uzunluğa gelemeyen saçlar, cansız, çatallaşan saç uçları can sıkıntısı vermektedir. saç uçlarının kırılmasının nedenleri, boya, fazla ısıya maruz kalması yani, fön, düzleştirici, saç kurutma makinesi, mevsim geçişleri özellikle yazın güneşin verdiği zarar bunlar saçların tellerinin incelmesine neden olmakta ve saçlar da kırıklar ve kopmalar yaşanmakta bu sorunları ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler şunlardır :

Saç kırıklarının iki önemli nedeni vardır ?

  • Dış etkenlerin (perma,fön, boya, röfle vb sebeplerle ) sebep olduğu yıpranmışlık.
  •  Saç köklerindeki zayıflık. Bu iki olumsuz etken saçınızda mevcutsa, saç kırıklarıyla başınız dertte demektir.

Saç köklerinden gelen güçsüzlüğü gidermek için, saç diplerini bitkisel ürünlerle besleyerek desteklediğinizde;

Saç kırıkları ve kuruluğu azalır,

Saçlar daha hızlı uzar,

Saç dökülmesi azalır.

Düzleştirme, fön, boya, röfle, oryal gibi sert uygulamalardan kaynaklanan, saç kırıklarını tamir etmek için, şu anda dünyada üç yöntem uygulanmaktadır :

Sentetik tabanlı krem ve maskelerdir. Bunlar yıpranmış saça anlık iyi bir his verirler, ancak saçta tutunma kabiliyetleri yoktur, yıkandıklarında suyla birlikte akar giderler. Bu sebeple yıpranmış ve kırık saçları onaramazlar. Suyla akmayan ve saçta kalan sentetikler ise, saçlarda matlık oluşmasına sebep olur.

Argan yağı, hint yağı, yumurta, bal gibi malzemelerle yapılan doğal maskelerdir. Bunlar sert saçları yumuşatır ve parlatırlar. Ancak bunların da, saç kırıklarını kalıcı olarak tedavi etme yetenekleri yoktur.

Tartışmasız en iyisi; sıvı keratinlerdir. Liquid Keratin Serumu sayesinde, saç kırıklarını kestirmek zorunda kalmadan rahatlıkla tamir edebilirsiniz. Çünkü saçınıza yüklediğiniz keratinler, kırık saçların derinliklerine girerek, kemiksi bir kaynak yaparlar ve kırık saçları kolaylıkla onarırlar. Sürekli saç kırıklarıyla uğraşmazsınız.
İşin diğer önemli bir yönü de, yapılan bilimsel araştırmalar ve klinik testlerde de keratinler, saç kırıklarını onaran en başarılı ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak ne var ki, keratin içeren her ürün, istenilen sonucu vermez. Çünkü keratin oranı çok az olması, veya sentetik ve kimyasal katkı içermesi, faydadan çok zarar verir. Buna çok dikkat etmek gerekir. Aradaki farkı anlamanın en iyi yolu, keratinli ürünün kırık saçlara vereceği anlık etkisine değil de, kalıcı etkisine önem vermek gereklidir.

İşte Liquid Keratin Serumu ve Keratin yağı, şüphesiz sizlere en saf keratin bakımını sunduğundan, kalıcı etkisini, saç kırıklarınızın kısa sürede giderilmesiyle görebilirsiniz.

Saç Kırıklarının Dış Etkenli Sebepleri

Eğer saçlarınız zaten kökten güçsüz ise, bir de saçınıza uyguladığınız aşırı ısı, fön ve düzleştiriciler saçın nemini iyice azaltarak saçlardaki kurumayı arttırdığı gibi; saç boyaları, röfle ve oryal gibi saça uygulanan bir çok kimyasal ürünler de, saçın öz yapısına zarar vererek, saçların kurumasına sebep olurlar. Kuru saçların kırılması ve kopması ise, çok daha kolay olur.

Saç kırıklarına evde çözüm önerileri

Saç kırıklarından şikayet ediyorsanız ve çözümü saçların uçlarını kesmekte buluyorsanız sizlere harika çözüm önerilerimiz var. Aşağıda sizler için hazırladığımız tarifler ile saç kırıklarından rahatça kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınız sağlıklı ve kırıksız olur.

Saç Kırıkları İçin Maske Tarifi

1 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı bal
4 tatlı kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri uygun bir kase içerisine alın ve iyicene karıştırın. Karışım saçlarınıza tutam tutam uygulayın. Karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra bir bone takıp 30 dakika bekleyin. Süre sonunda saçlarınızı şampuan ile yıkayıp temizleyin. Haftada 1 gün ve düzenli bir şekilde uygulayabilir ve kırıklarınızı giderebilirsiniz.
Saçınıza doğal bir yağ sürün
Pahalı ve saçınızı anlık yumuşatan kimyasal serumlardan vazgeçin.

Bunların yerine doğal yağları tercih edin. Saç uçlarınızı sağlıklı tutmak için birkaç damla yeterli olacaktır.  Özellikle saçınızı uzatıyorsanız bunu duymak biraz üzücü olabilir. Ancak 3 ayda bir yarım santimetre kadar kestirirseniz, kestirdiğinizin farkına bile varmazsınız. Aksine, saçınız güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Bu şekilde, tek seferde saçınızı çok kısa kestirmenize gerek kalmaz. Şampuanın oldukça büyük etkisi vardır. Sülfat içeren şampuanlar, her ne kadar saçınızı temizleyip ilk gün harika bir his bıraksalar da saçı kurutur ve özellikle uçlarına zarar verir.

Bu yüzden doğal, sülfat içermeyen bir şampuan kullanmanızı ve sadece saç diplerinizi yıkamanızı öneriyoruz. Köpük tüm saçınızı temizleyeceği için asla saç uçlarınıza doğrudan şampuan uygulamayın. Bu şekilde saç uçlarınızda kırık oluşumunu azaltabilirsiniz.

Saç maskelerini saçınız kuruyken uygulayın

Her ne kadar saç ürünlerin iyi yaramasını istesek de genelde aceleye getiriyoruz. Üreticiler de bu durumun farkında ve bu yüzden ürünlerin üzerinde maskenin en fazla 1 ya da 2 dakika bekletilmesi gerektiğini yazıyorlar. Ancak, bir saç maskesinin gerçekten etki etmesi için kuru saça uygulanması ve en az 10 dakika bekletilmesi gerekmektedir.

Başka bir işle meşgulken maskeyi saçınızda bekletebilirsiniz ya da sabah duş alacak vaktiniz yoksa maskeyi bir gece öncesinden uygulayabilirsiniz.

Enpratikbilgiler.com

Enpratikbilgiler.com

Saçınızı doğru bir fırça ile tarayın

Saç uçlarındaki kırıkları önlemek için iyi bir tarak gereklidir. Pahalı, profesyonel taraklardan bahsetmiyoruz ancak ahşap ve doğal kıllara sahip olanlar en iyisidir. Bu tip fırçalar, plastik ya da diğer sentetik maddelerden yapılmış ürünlere kıyasla saçınıza zarar vermez ve statik elektrik oluşturmaz. Her akşam uyumadan önce, kafa derinizdeki doğal yağların saçınızı yumuşatabilmesi için dikkatlice saçınızı taramalısınız.
Düzleştiriciye ve saç kurutma makinesine dikkat edin
Düzleştiricinin ve saç kurutma makinesinin saçtaki liflere zarar verdiğini ve saçı güçsüzleştirdiğini çoktan biliyorsunuzdur. Bu şekilde saçınız daha kırılgan hale gelir ve saç uçları daha çabuk kırılır.

Bu sebeple, mümkün olduğunca bu aletleri kullanmaktan kaçının. Eğer kullanıyorsanız, seramik ya da kızılötesi materyallerin kullanıldığı, saçınıza daha az zarar veren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Saç Kırıkları için Doğal Bakım Maskesi

2 çay kaşığı zeytinyağı
2 çay kaşığı badem yağı
3 tatlı kaşığı avokado yağı

Yukarıdaki tüm yağları bir cezve içerisine alın ve ılıyana kadar ısıtın. Karışım ılıklaştıktan sonra saç dipleriniz dahil olmak üzere saçlarınıza uygulayın. Sonra başınızı bir havlu ile sarın ve en az 5 saat bekletin. Süre sonunda saçlarınızı bir şampuan ile yıkayın ve temizleyin. Haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Saç kırıklarınız kısa süre sonra gidecektir.

Saç Kırıklarını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Saç kırıklarınızı önlemek için yukarıdaki saç kırıkları için maskeleri uygulamak dışında bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

Saç kırıklarınızı azaltmak için en az 2 ayda bir kere saçlarınızın uçlarından kestirebilirsiniz. Ancak uçlardan kestirmek size geçici çözüm verecektir. Kesin çözümler için maskeleri kullanmaya çalışın. Saç boyama işlerinizi mutlaka 2 ay arayla yapmaya özen gösterin. Kısacası saçınızı boyadığınız günden 2 ay sonra tekrar boya yapın. Saçlarınızı tarıyorsanız mutlaka ıslatıp öyle tarayın. Saçlar kuruyken taramanız saçlarınızın kırılmasına yol açar ve saçınızın sağlığı bozulur. Aynı zamanda saçlar kuruyken taramanız durumunda saçlarınız dökülebilir.

Hemen hemen her kadın saç kremi kullanır. Kullandığınız saç kremi markasına dikkat etmenizde yarar var. Gidip markası belli olmayan saç kremlerinden uzak durun deriz. Tanınmış ve bilinmiş marka saç kremlerini tercih edin.

Fazla duş alamama çalışın yani haftada en fazla 3 defa duş alın alınan fazla duş aç tellerinin incelmesine neden olur ve saç derisinin aşırı kurumasına neden olur. Bunlar saç tellerinin kırılmasına sağlıklı uzamasına sebep olur.
Saç fırçalarına dikkat, kendi saç tellerinize uygun saç fırçası alın ve saçlarınızı tararken acele etmeyin yavaş yavaş tarayın kırılmaların çoğu tararken oluşur unutmayın.

Bal, iki yemek kaşığı balı saç köklerinden ucu doğru saç boyası fırçası ile uygulayın fırça yoksa ellerinizle de uygulamaya yapabilirsiniz. İlk önce saçlarınızı iyice tarayın ve tutamlara ayırın ardında balı saçınıza uygulayın özellikle saç uçlarınıza. Bir saat kadar bekletin saçlarınızda ardın da şampuanla yıkayın. haftada iki defa uygulayın ve 4-6 uygulama arası mükemmel sonuç göreceksiniz.

Saç kurutmayı saçlarınızla çok etkileşimine girmesine izin vermeyin duştan çıkarken havluya sarın suyu havlu çeksin ve son nemli kalınca saç kurutmayı kullanın.
Size birkaç bitkisel çözüm bu bitkisel çözümler yani tarifler saç kırıklarını hızla onarır ve saçı besler sağlıklı uzayan ve kırılmayan saçlara sahip olmanızı sağlar.

Enpratikbilgiler.com

Enpratikbilgiler.com

Zeytinyağı, doğanın bize sunduğu tüm cilt sorunları ve saç ve saç derisi için mükemmel yarar sağlar. yarım su bardağı zeytinyağı saç derinizden başlayarak saç ucunuza kadar uygulayın saçlarınızı toplayarak bir bone veya nemli bir havlu ile sarın 2 saat bekleyin ardında şampuanla yıkayın. bunu hafta da 2 defa ve 4 defa uygulayın saç kırıklarınızı hızla onarır ve saça parlaklık verir.

Doğal Saç Bakım Kürleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    onu bunu bilmem ama kırık saçlar için en güzel çözüm liquid keratin benim saçımı çok güzel yaptı ve saçlarım daha da hacimli bir hale geldi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.