Saç Renginize ve Cildinize uygun ruj seçimi

Ruj, makyajı tamamlayan ve renk katan dokunuş. Çok hafif makyaj yapan bayanlar bile çantalarında muhakkak bir adet ruj taşırlar. Ancak nerdeyse …

Saç Renginize ve Cildinize uygun ruj seçimi

Ruj, makyajı tamamlayan ve renk katan dokunuş. Çok hafif makyaj yapan bayanlar bile çantalarında muhakkak bir adet ruj taşırlar. Ancak nerdeyse hergün kullanılacak olan ruju seçerken cilt tonu, saç rengi ve sağlık ile alakalı bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ruj seçimi konusunda titiz davranmak gerekir, zira yanlış seçimler özene bezene yapılan tüm makyajın boşa gitmesine neden olabilir. Ruj seçerken ten, saç, göz ve hatta diş rengi de oldukça önemli. Ruj bedenimize ağız yolu ile en çok temas eden makyaj malzemelerinden biri olduğu için ruj seçimi yaparken içinde bulunan etken maddelere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki ruj seçimi nasıl yapılmalı?

Ruj seçerken ten, göz ve saç renginize dikkat edin

Ten, göz ve saç renginize uygun ruj renkleri seçerek hem makyajın yüzünüze yakışmasını sağlayabilir hem de daha canlı ve enerjik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Ten renginize göre ruj seçimi yaparken ruju bileklerinize sürerek denemek yerine dudaklarınızda deneyerek renginin size yakışıp yakışmadığına karar vermelisiniz. Deneme ürünlerinin her seferinde yeni açılmış ruj fırçası ile kullanılmasına da dikkat etmek gerekiyor.

İşte temel 5 cilt tonuna göre ruj seçiminde dikkat edilecekler…
Temelde 5 adet cilt tonu var. Çok açık, açık, orta, koyu, çok koyu ciltli olan kişilerin cilt tonlarına uygun olan rujları tercih etmesinde fayda var.

– Çok açık ve açık tenli kadınlar; ruj seçerken özellikle daha açık pembe ve turuncu renkleri tercih edebilirler. Dudakları kalın ve dolgun olanlarsa daha koyu renkleri tercih etmeliler. Ancak ince dudaklılar dudak kenarlarını açık renk bir kalemle yok edip, üzerine açık tonda parlak bir ruj sürmeliler.

– Orta ve buğday ten rengine sahip olanlar; kızıl pembe, kiremit, turuncunun tonları ve mor-pembe karışımlı ruj tonlarını tercih edebilirler. Nude tonlar da buğday tenlilerin hem gündüz hem de gece kullanabilecekleri renkler arasında bulunuyor.

– Çok koyu ve koyu ciltlere sahip olanlar açık ton renklerden uzak durmalıdırlar ve onun yerine kahverenginin her tonunu deneyebilirler. Kahve tonları ve toprak renkleri, koyu renk tene sahip olanlarda hem çok doğal hem de ten rengine uyum sağlayacaktır. Dolgun dudaklara sahip esmer kadınlar, bordo ve kırmızı gibi rujları da kullanabilirler ancak dudak yapısı ince ise koyu renk rujlardan kesinlikler uzak durmalıdırlar ve daha doğal tonlar tercih etmelidirler.

Saç ve göz rengine göre ruj seçiminde ise,

  • Kızıl saç rengine sahip olanlar somon, pembe, mercan tonları ve koyu kahverengi kullanabilirler.
  • Saçları kahverengi olanlar bej, pembe, mercan ve pembe tonlarını tercih etmeliler.
  • Sarı saçlılar için ise mora yakın pembe, açık pembe, kırmızı tonları, karamel ve sıcak pembeler tonları ideal.
  • Siyah saç rengine sahip olanların altın bej, turuncu gölgeler, bronz tonlar, vişne, erik ve kırmızı tonlar tercih etmeleri gerekiyor.

Göz rengine göre ruj seçimi

  • Göz renginize göre seçimi yaptığınızda hem gözlerinizi hem de dudaklarınızı ön plana çıkarabilir.
  • Kahverengi gözlere sahip olanlar, parlak kırmızı ve kahverengiler ve parlak pembeleri tercih etmeliler.
  • Mavi gözler, vişne ve kırmızının farklı tonlarını ağırlıklı olarak tercih etmeliler.
  • Yeşil gözlülerin ise bronz ve pembe tonlarını tercih etmelerinde fayda var.

Güzelleşirken sağlığınızı göz ardı etmeyin!

Güzelliğimizden önce en önemlisi sağlığımız. Ruj kadınların en sık kullandığı makyaj ürünlerinden biri ancak güzelleşmek adına sağlık açısından içeriğine çok da dikkat edilmeyen bir ürün.
İçerisinde paraben, mineral yağ, alerjen parfüm, hayvansal kaynaklı etken madde, SLS & SLES ve Krom, Nikel, Kobalt, Paladium ve Civa olmak üzere vücuda zararlı olan ağır metaller içermeyen markaların tercih edilmesi gerekiyor. Bu nedenle diğer kozmetik ürünlere göre daha pahalı olsa da dermokozmetik ürünler tercih edilmesi son derece önemli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.