SAÇINIZI UZATIRKEN BİLMENİZ GEREKEN 5 TEMEL KURAL

Saçınızı uzatmak çok basit görünebilir; sadece çok sık kestirmemek gerekiyor. Ancak sağlıklı ve parlak görünen daha uzun saçlara sahip olmak o …

SAÇINIZI UZATIRKEN BİLMENİZ GEREKEN 5 TEMEL KURAL

Saçınızı uzatmak çok basit görünebilir; sadece çok sık kestirmemek gerekiyor. Ancak sağlıklı ve parlak görünen daha uzun saçlara sahip olmak o kadar da kolay değil.

İşte saçlarınızın parlak ve sağlıklı uzaması için bilmeniz gereken 5 temel kural…

UZUN SAÇI ANLAYIN
Ortalama olarak saç, ayda yaklaşık yarım inç uzar, ancak genetik ve etnik kökenden, stres seviyelerine, ilaçlara ve genel sağlığa kadar her şeyden etkilenir ve bu durum değişir. Büyüme ve dökülmenin üç aşaması vardır: anagen, katagen ve telojen. Anagen faz, üçünün en aktif olanıdır ve saçın kökünde yeni hücrelerin oluştuğu zamandır. Bu önemli aşamada büyümeyi optimize etmek için sağlıklı tutmak önemlidir, çünkü kırılmalar saçınızın istediğiniz kadar uzamamasının nedenlerinden biri olabilir.

Sağlıklı saçlar, kuru ve kırılgan saçlar kadar kolay kırılmaz ve bu nedenle doğal maksimum uzunluğuna ulaşır. Peki, saçınızın formda olup olmadığını nasıl anlarsınız? Sağlıklı saçlar, şekillendirici ürünler olmadan kendi doğal parlaklığına sahiptir. Çünkü saçın dış tabakası olan kütikül sağlıklı olduğu ve ışığı yansıttığı için parlıyor.

ASHLEY JOY
Yoğun Onarıcı Şampuan
64,95 TL
makyajtrendi.com

L’OCCITANE
Aromakoloji Kırık Uçları Onaran Saç Maskesi
135 TL
loccitane.com.tr

OGX
Biotin&Collagen Şampuan
99,90 TL
rossmann.com.tr

URBAN CARE
Expert Saç Toniği Biotin&Caffeine
59,95 TL
watsons.com

SAÇINIZI TANIYIN
Çoğumuz için köklerine en yakın saçlar dolgun ve sağlıklı hissettirir ama ortalar ve uçlar farklı bir hikâye anlatır. Saçlardaki inceleme ve kırılma, bir zamanlar taze olan kök kıllarının, kimyasal işlemler ve ısıyla şekillendirme gibi şeylere maruz kaldıktan sonra ne kadar sağlıksız hale geldiğini gösterir. Sağlıklı saçlar daha hızlı uzar çünkü incelme ve kırılma olmaz. Saçları uzatmak için iyi bir iç ortamı teşvik etmenin yanı sıra (iyi bir beslenme, mantıklı bir yaşam tarzı ve yeterli uyku) saçlarımızı nasıl yıkadığımız ve şekillendirdiğimiz de aynı derecede önemlidir. İyi bakımlı saç, kalınlığının % 90’ını koruyabilir ve 18 inç uzunluğunda parlayabilir. Fakat bakımsız saçlar, aynı uzunlukta; incelme, kırılma ve ayrık uçlar yoluyla kütlesinin % 98’ini kolayca kaybedebilir.

Afro veya dokulu saçlarınız varsa, asıl endişeniz büyümeyi engelleyebilecek kuruluğu uzak tutmak olmalıdır. Büyümeyi desteklemeye yardımcı olan jojoba ve argan yağı içeren kremler ve yağlarla saçınızı iyi nemlendirmeye çalışın.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Saç Bakım Yağı
220 TL
homemadearomaterapi.net

MARLIES MOLLER
515 TL
Overnight Saç Maskesi
sevil.com.tr

VICHY
Kadınlar için Saç Dökülmesine Karşı Serum
629,90 TL
dermoeczanem.com

YVES ROCHER
Saç Oluşumunu Destekleyen ve Dökülmeyi Engelleyen Saç Kremi
79,90 TL
yvesrocher.com.tr

SAĞLIKLI SAÇ DERİSİ
=
SAĞLIKLI SAÇ
Saç bakımı söz konusu olduğunda kafa derisi genellikle göz ardı edilir, ancak cildinizin bir uzantısıdır. Bu nedenle kapsamlı temizlik, düzenli pul pul dökülme ve uygun beslenme konusunda sabırlı olmalısınız. İhmal edilirse, zayıf kafa derisi sağlığı sadece saç büyümesini yavaşlatmakla kalmaz; aynı zamanda bakteri ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan saç dökülmesine de yol açabilir. Hem saçınızı hem de saç derinizi sağlıklı tutmak için, çok egzersiz yapmıyorsanız, saçınız ağır kirleticilere veya toza maruz kalmıyorsa gün aşırı şampuanlamayı hedefleyin. Birikmiş kir ve kiri temizlemede başarısızlık, kaşınan ve tahriş olmuş bir saç derisi anlamına gelebilir. Bu da saçınızın sağlığı üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olur ve nihayetinde saçınızı ne kadar uzatabileceğinizi etkiler.

AVEDA
Scalp Benefits Saç Derisi Rahatlatıcı Şampuan
219 TL
aveda.com.tr

ABTIRA GARDEN
Iris Saç Derisi İçin Bakım Serumu
200 TL
abtira.garden

AROMATICA
Saç Derisine Özel Peeling
160 TL
beymen.com

ROSECE
Saç Dibi Serumu
Besleyici ve Güçlendirici
115 TL
souqdukkan.com

KURALLARI BİLİN
Protein açısından zengin ürünler saçınızın formda kalmasına yardımcı olur. Hasar nedeniyle kaybolan proteinleri beslemeye, onarmaya ve yerine koymaya yardımcı oldukları için, keratin veya amino asit içerenleri arayın. Tellerinizi korumak için silikonlardan ve ağır yağlardan kaçının. Çünkü o gün güzel görünmesine rağmen, saçı kuruturlar ve yarın için mahvederler. Saç köklerinizi tahriş edebilen ve pek çok saç ürününde bulunan SLS ve DEA’dan uzak durmaya çalışın.

Isıya gelince, yüksek ısıyla şekillendirmeden kaçının. Ancak saçınızı düzleştirmeniz veya fön çekmeniz gerekiyorsa, aletinizi daha düşük bir sıcaklığa ayarlayın ve hasarı en aza indirmek için her zaman önce bir ısı koruma spreyi uygulayın. Asla ama asla ıslak, nemli ve hatta kirli saçları şekillendirmeyin. Çünkü kir, nem ve ürün birikmesiyle saça yoğun ısı eklemek, hasarı artıracak ve kırılmaya yol açacaktır. Saçınızın boyunu uzatmaya çalışıyorsanız düzenli düzeltme kesimleri yaptırmak mantıksız görünebilir, ancak uzun vadeli sağlıklı bir saç istiyorsanız bölünmüş uçları ortadan kaldırmak bir zorunluluktur.

THE BODY SHOP
Shea Yenileyici Saç Maskesi
169,90 TL
thebodyshop.com.tr

KIEHLS
Parlayan Ve Sağlıklı Görünen Saçlar İçin Saç Bakım Konsantresi
249 TL
kiehls.com.tr

OLAPLEX
No.0 Intensive Bond Building Treatment
Saç Onarım Tedavisi
419 TL
sephora.com.tr

TONI&GUY
Isıya Karşı Koruyucu Sprey
100 TL
gratis.com

BESLENMENİZİ GÖZDEN GEÇİRİN
Saç uzaması diğer vücut işlevleriyle karşılaştırıldığında önemsiz olarak kabul edilir. Bu nedenle besin almak söz konusu olduğunda, öncelik listesinin alt sıralarında yer alır. Yemek yeme konusunda kısıtlayıcıysanız, saç uzaması tamamen durabilir ve hatta dökülme yaşayabilirsiniz.

Foliküllere enerji sağlamak ve büyümeyi teşvik etmek için, beslenme içeriğinizin bol miktarda karbonhidrat ve protein içerdiğinden emin olun. Saç % 3 su ve % 97 proteindir, bu nedenle yeterli protein içermeyen bir beslenme saçı hızlı bir şekilde etkiler. Tavuk, balık veya yumurta gibi protein gıdalarından günde en az 50 gr yemeyi hedefleyin. Ayrıca saçın uzaması için bazı vitaminler, mineraller ve yağ asitleri de gereklidir; brokoli, portakal ve kivi yüksek düzeyde C vitamini içerirken; yapraklı yeşillikler D vitamini açısından zengindir; badem ve avokado E vitamini bakımından yüksektir. Sağlıklı olmak bir yana saçlarınızın sağlıklı uzaması için demir, biotine, omega-3 ve 6’ya ihtiyacınız olacak. Çinko ve B12 ise yeni saç hücrelerinin üretilmesine yardımcı oldukları için saç uzamasında anahtar vitaminlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.