Saçlarda Oluşan Kepekleri Önlemek

Saçlarda Oluşan Kepekleri Önlemek

Kepek saç derisinin pul pul dökülmesi sonucunda oluşan bir problemidir. Normalde ölü derinin koparak ayrılması normaldir yalnız bu durum aşırı boyutlara geldiği zaman problem haline gelir. Özellikle koyu renk kıyafetler giyildiğinde omuzlara sıklıkla kepekler dökülür ve bu güzel olmayan bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu yüzden kepeğin tedavi edilmesi gerekmektedir zira bu durum zaman içinde kafa derisinde kaşıntıdan kaynaklanan kızarıklığa da neden olur. Kepeklenmenin önlenmesi mümkün olabilir. Bunun için ilk önce sabahın erken saatlerinde güneşte oturmanız tavsiye edilir zira gün ışığının saç dersine yararlı olduğu söylenir.

Kepek neden olur?

Daha önce de söylediğimiz gibi kepek bir cilt rahatsızlığıdır. En kısa tabirle başınızdaki ölü derilerin dökülmesinden kaynaklanan kepek saçlarınızın arasından görünmeye başladığı aman çok hoş olmayan bir görünüme sebep olur.
Saçın kirli ya da temiz olmasıyla ilgisi olmayan kepek, dışarıdan kirli bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra sağlık açısından da ciddi bir sorundur.

Kepekli saçların yaşadığı sorunlar

İçindekiler

Kepek görünüm kadar sağlık açısından da oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Kepekli saçlarda meydana gelen sorunlar:

*Dökülme
*Kaşınma
*Deride kızarıklık
*Saçların incelmesi

Gün ışığı bünyesindeki D vitamini ile saç derilerine bakım yaparak kepeklenmeyi engeller. Saç biçimlendirici kullanıyorsanız, bunu daha nadir olarak yapmanız gerekir. Ayrıca yine saç biçimlendirmek için kullanılan, sprey ve jöle gibi maddeler de kepeklenmenin artmasını sağlayacaktır. Saçlara sıklıkla protein, vitamin ve mineraller açısından zenginleştirici bakım maskeleri yapılmalıdır. Saç derisinin temizliği de kepeklenme olmaması açısından önemdir. Saçınızı derli toplu olarak derinlemesine temizlediğinizde kepeklenmenin de önlendiğini göreceksiniz. Stres kepeği oluşturan en önemli faktörlerden biridir.

Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırsanız kepek problemindan da kurtulmaya başlarsınız. Aleo vera içerikli ürünler, saç bakımı yapıp kepeklenmeyi azaltacaktır. Aloe vera içerikli jellerden kullanabilmeniz mümkün. Jeli saç diplerinize sürüp 15- 20 dakika bekletip yıkayın, Ardından normal şampuan programını yapın. Gün içinde yeterli miktarda su tüketmek de kepeklenmeyi engellemek açısından önemlidir. Su tüketimi ile toksinlerin atılıp derinin doğal halini korumasına yardım eder. Kış ayları daha kurutucu ve sert etkili geçer.

Kepek genelde sıcak ve soğuğa sık maruz kalındığında görülür. Kepeği önlemek için saç derisine gerekli bakımı yapmak gereklidir çünkü ciltte kızarıklık ve kaşıntıya neden olur.

Kepeği önlemenin yolları:
•    Güneş ışığı kepeğe iyi gelmektedir ancak fazlası da zarardır. Sabahın erken saatlerinde güneşte bir süre oturabilirsiniz. Çünkü gün ışığındaki D vitamini saç diplerinize iyi gelecektir.
•    Saç şekillendiricilerin aşırı kullanımından kaçının. Boya, sprey ve jöle gibi bu maddeler saçlarınıza ve diplerine zarar verir.
•    Sık aralıklarla fön çekme ve düzleştirme de kepek oluşumuna neden olur.
•    Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni tercih edin. Kepeğin önlenmesinde özellikle yeterli miktarda çinko almak çok önemlidir.

 •  Saç derinizin temizliği kepek oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Eğer saçlarınızı düzenli olarak yıkamazsanız zararlı kimyasallar ve toz saç derinize yapışacak ve kepeğe neden olacaktır. Haftada en az 2 kez saçlarınızı bakım yaparak yıkayın.
  •     Stres kepeğe neden olan diğer bir etmendir.  Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  •    Aloe veralı ürünler kepeğin azaltılmasında size yardımcı olacaktır. Aloe vera içeren bir jeli saç derinize sürün ve 15-20 dakika bekletip yıkayın. Ardından her zaman kullandığınız şampuanı kullanın.
  •    Aşırı miktarda zararlı kimyasal içeren şampuanlardan uzak durun. Doğal ürünler her zaman daha yararlı olacaktır.
  •    Yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Su, vücut hücrelerinizdeki toksinlerin atılmasına ve derinin doğal halini korumasına yardımcı olacaktır.
  •    Kış aylarında hava fazla kuru olduğu için saçlara ekstra özen göstermek gerekmektedir. Saç diplerinize yağ ile masaj uygulayabilir ve bakım yapabilirsiniz.

Kepek nasıl gider?

Kepek için üretilen şampuanları kullanmak istemeyip, doğal yöntemlerle çare arayanlar için birkaç tavsiyemiz var. İşte kepek için doğal  yöntemler:

Kepekli Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu aylarda saçlarınıza daha dikkatli bakım yaparak, kepeklenmenin yanı sıra kuruyup yıpranmasını da önleyici bakımlar yapmak gerekir. Kepeklenmeden kurtulmak için uygulanabilecek doğal maskeler de vardır. Saçınıza uyguladığınız şampuana aspirin karıştırın ve karışımı saçınızda 1- 2 dk. bekleterek sonra yıkayın ve normal şampuanınızı uygulayın. Saçlarınızı 1 avuç dolusu karbonat ile ovaladıktan sonra durulayıp kurutun. Bu uygulamayı saçınızı her yıkadığınızda yapabilirsiniz. Saçınızı şampuanlamanızın ardın ardına son durulama suyunuza katacağınız 2 fincan sirke de kepeklerden kurtulmanıza ve saçınızın parlaklık kazanmasına yardım edecektir.

Sirke
Saçlarınızı şampuanlamadan önce 2 kaşık sirkeyi dilerseniz spreyli bir şişe yardımıyla saçlarınıza sürün. Saçlarınıza masaj yaparak beklediğiniz 10 dakikanın sonunda durulayarak daha sonra şampuanlayabilirsiniz.

Sirkenin bir diğer yöntemi de şampuanın ardından 2 bardak soğuk suya 1 fincan elma sirkesi ekleyerek durulama suyu yapmanızdır.

Aspirin
Saçlarınızın gürlüğüne göre 2-3 aspirini ezip toz haline getirin. Kullandığınız şampuana ekleyin. Şampuanladığınız saçınızı 3-4 dakika bu şekilde bekletin ve durulayın.
Tuz
Tuzun var olan kepeği dökücü bir etkisi vardır. Yıkamadan önce sofra tuzunu saçınıza döküp biraz masaj yaparsanız kafanızdaki kepeklerin dökülmesini sağlayacaktır.
Ağız gargarası
Ağız gargarası birçok şeye olduğu gibi saçtaki kepeğe de iyi gelir. Yıkadığınız saçlarınızı ağız gargarasıyla bir kere durulayıp daha sonra duru su ile tekrar durulayabilirsiniz.
Karbonat ya da kabartma tozu
Karbonat ya da kabartma tozu kepek için en yaygın bilinen çözümlerden biridir. Önce saçlarınızı ıslatın ve bir paket veya bir avuç kabartma tozunu saç derinize dökün ve iyice ovalayın. Daha sonra durulayın. Bunu saçlarınızı yıkamadan önce haftada 3 kez yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu yöntemi yaptığınızda saçlarınızı yıkarken şampuan kullanmamanız gerektiğidir. Önce saçlarınızda kuruluk göreceksiniz. Daha sonra saçlarınız doğal bir yağ üretecektir ve yumuşaklığını geri kazanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.