Saçlarda Oluşan Kepekleri Önlemek

Saçlarda Oluşan Kepekleri Önlemek

Kepek saç derisinin pul pul dökülmesi sonucunda oluşan bir problemdur. Normalde ölü derinin koparak ayrılması normaldir yalnız bu durum aşırı boyutlara geldiği zaman problem haline gelir. Özellikle koyu renk kıyafetler giyildiğinde omuzlara sıklıkla kepekler dökülür ve bu güzel olmayan bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu yüzden kepeğin tedavi edilmesi gerekmektedir zira bu durum zaman içinde kafa derisinde kaşıntıdan kaynaklanan kızarıklığa da neden olur. Kepeklenmenin önlenmesi mümkün olabilir. Bunun için ilk önce sabahın erken saatlerinde güneşte oturmanız tavsiyelir zira gün ışığının saç dersine yararlı olduğu söylenir.

Gün ışığı bünyesindeki D vitamini ile saç derilerine bakım yaparak kepeklenmeyi engeller. Saç biçimlendirici kullanıyorsanız, bunu daha nadir olarak yapmanız gerekir. Ayrıca yine saç biçimlendirmek için kullanılan, sprey ve jöle gibi maddeler de kepeklenmenin artmasını sağlayacaktır. Saçlara sıklıkla protein, vitamin ve mineraller açısından zenginleştirici bakım maskeleri yapılmalıdır. Saç derisinin temizliği de kepeklenme olmaması açısından önemdir. Saçınızı derli toplu olarak derinlemesine temizlediğinizde kepeklenmenin de önlendiğini göreceksiniz. Stres kepeği oluşturan en önemli faktörlerden biridir.

Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırsanız kepek problemindan da kurtulmaya başlarsınız. Aleo vera içerikli ürünler, saç bakımı yapıp kepeklenmeyi azaltacaktır. Aloe vera içerikli jellerden kullanabilmeniz mümkün. Jeli saç diplerinize sürüp 15- 20 dakika bekletip yıkayın, Ardından normal şampuan programını yapın.Gün içinde yeterli miktarda su tüketmek de kepeklenmeyi engellemek açısından önemlidir. Su tüketimi ile toksinlerin atılıp derinin doğal halini korumasına yardım eder. Kış ayları daha kurutucu ve sert etkili geçer.

Kepekli Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Bu aylarda saçlarınıza daha dikkatli bakım yaparak, kepeklenmenin yanı sıra kuruyup yıpranmasını da önleyici bakımlar yapmak gerekir. Kepeklenmeden kurtulmak için uygulanabilecek doğal maskeler de vardır. Saçınıza uyguladığınız şampuana aspirin karıştırın ve karışımı saçınızda 1- 2 dk. bekleterek sonra yıkayın ve normal şampuanınızı uygulayın. Saçlarınızı 1 avuç dolusu karbonat ile ovaladıktan sonra durulayıp kurutun. Bu uygulamayı saçınızı her yıkadığınızda yapabilirsiniz. Saçınızı şampuanlamanızın ardın ardına son durulama suyunuza katacağınız 2 fincan sirke de kepeklerden kurtulmanıza ve saçınızın parlaklık kazanmasına yardım edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.