Saçların Seyrelmesini Önleyen Doğal Yöntemler

Saçların Seyrelmesini Önleyen Doğal Yöntemler

Saçların Seyrelmesini Önlemek

Günümüzde kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin herkesin yakındığı bir problem varsa oda saç dökülmesidir. Saç dökülmesinin sebebi olarak ise birçok farklı unsur ortaya atılabilir. Bunlardan en önemlisi olarak sayılabilecek unsur ise strestir. Stres vücudunun birçok bölümünü etkilediği gibi saç, tırnak gibi keratin yapılı organlar da oldukça kötü etkiler yaratabilir. Stres dışında, genetik faktörler, beslenmeye bağlı bozukluklar da saç dökülmesi üzerinde etkili olur.

Birçok nedenden dolayı günlük saç teli dökülmesinin oranı gittikçe artıyor. Uzmanlar, saç dökülmesi problemine müdahale edilmezse, kalıcı kayıpların olabileceğine dikkat çekiyor.

Sağlıklı bir bireyde saç köklerinin düzenli olarak yenilenmeye ihtiyacı olduğundan ötürü, günde yaklaşık 100 adet saç teli dökülebiliyor. Günlük hayatın yarattığı stres, genetik yapı, hormonal problemler ve çevresel faktörler gibi birçok sebep saçların normalden çok daha fazla dökülmesine sebep olabiliyor. Mevsim geçişleri ve ilaç kullanımı gibi sebeplere bağlı dökülmeler geçici olabilirken, özellikle genetik nedenlerden oluşan saç dökülmelerine müdahale edilmezse kalıcı kellikler oluşabiliyor.

Beslenmeye bağlı saç dökülmelerinin sebepleri; eksik protein tüketimi, tek tip beslenme, sağlıksız diyetler, demir eksikliği ve kansızlık, mazı vitamin eksiklikleri ve yeme bozuklukları olabilir. Hekim tarafından muayene edilerek eksikliğin belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Diğer saç dökülmeleri çözümünde ise pek çok saç bakım yağları ve ilaçları mevcuttur.

  • Saç Dökülmesini önemek için bazı doğal alternatifler;

Demir İçerikli Yiyecekler

Anemi saç dökülmesine yol açabilir, bundan dolayı kontrol yaptırmanız önemlidir. Anemik iseniz, yüksek kaliteli bir demir takviyesi seçin. Tercihen, vücut gıda maddelerinden daha fazlasını emeceğinden, besin bazlı bir ürün seçmelisiniz. Ayrıca, ıspanak ve öteki yapraklı yeşillikler şeklinde diyetinizde bolca oranda demir bakımından zengin besin bulundurun.

Biyotin

Biyotinin saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair yaygın bir inançtır. Bu iddiaların bazı gerçekleri olabilir. Biyotinin saçın keratin yapısını geliştirebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, biotinin saçın sağlığında oynadığı görevin ve biyotin eksikliğinin nispeten ender olduğu kati değildir.

Masaj

Buradaki düşünce akupunktur ile aynıdır – kafa derisine masaj yapmak bölgeye kan akışını hızlandırmaya ve saçları yeniden canlandırmaya destek sağlar. İğneye karşı ihtiyatlı davrananlar için daha nazik bir yaklaşımdır. Eğer bunu kendin yaparsan, ücretsizdir. Sadece bu tedavinin yararlarını görmek daha uzun sürebilir.

Stres

Saç dökülmesi çoğunlukla strese bağlanabilir. Vücut kronik stres altındayken, adrenaller stres hormonu olan kortizolün daha fazla salgılanmasına niçin olur. Bir çok natüropatik tabip ve diğerleri bunun adrenal yorgunluğa ve hormonal dengesizliğe yol açabileceğine inanmaktadır. Saç kaybının çoğu zaman hormonal bulunduğunu bildiğimizden, stresin oynayabileceği rolü görmek zor değildir. Yapacağınız pozitif yönde değişimler olup olmadığını değerlendirmek ve belirlemek için muhtemelen genel sağlığınızı – bir tek saçınızın sağlığına değil – kontrol etmeniz gerekir. Daha az stresli bir hayat Saç dökülmesini durdurabilir.

Rejim

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, başta tüm gıdalardan oluşan besleyici yoğun bir diyet sağlıklı saçı teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, işlenmiş ürünleri ve soya şeklinde hormonal dengesizliklere katkıda bulunabilecek öteki yiyecekleri kesmek iyi bir fikirdir. Bolca miktarda sebze ve omega-3 yağ asidi içeren bir diyet saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hayvansal ürünler tüketirseniz, yüksek kaliteli, serbest gezen ve çimle beslenen hayvanları seçmek en iyisidir.

Akupunktur

Bu tedavinin etkinliğini doğrulamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bunu desteklemek için az kanıt vardır. Buradaki fikir, akupunktur iğnelerinin kafa derisinde kan akışını arttırmaya yardımcı olmasıdır. Buna karşılık, saçların yeniden büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Ve doğal ki, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların aksine, akupunktur çok düşük risklidir. Biroldukça geleneksel saç büyüme ürününün istenmeyen yan tesirleri olabilir.

D vitamini Almak

Erken araştırmalar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, D vitamini eksikliği ve saç kaybı arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. Düşük D vitamini düzeylerinin telogen effluviuma, aşırı saç dökülmeye bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Buna ek olarak, D vitamini hormonları dengelemeye yardımcı olabilir, bu nedenle saç dökülmeniz hormonal ise, D vitamini oranınızı arttırmak da bu şekilde faydalı olabilir. Bu önemlidir, çünkü popülasyonun büyük bir kısmı D vitamini eksiktir.

Odukça pahalı olan bu yöntemlerin dışında ise evde uygulanabilecek daha uygun fiyatlı kürlerde mevcuttur. Bunlara örnek olarak en etkili yöntem yağlardır. Yağların en etkililerinden birisi badem yağıdır. Badem yağı saç köklerini güçlendirerek saçın dökülmesini durdurur ve sağlıklı uzamasını sağlar. Bunun yanında hint yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, sarımsak yağı, yılan yağı, zeytinyağı gibi yağ çeşitleri de hemen hemen aynı etkiyi gösterir. Aktarlarda bu yağların karışımını bulabilir veya istediğiniz yağların karışımlarını yaptırabilirsiniz. Bu yağların kullanımı esnasında destekleyici bitkisel sabun ve şampuanların kullanımı da dökülmeyi durdurmada daha etkili sonuç yaratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.