SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMANIN YOLLARI

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMANIN YOLLARI

Saç Dökülmesi Durdurmak ?

Saç dökülmeleri günümüzde artık yaşa bağlı olmaktan çıkıp hem kadınlarda hem de erkeklerde başka sebeplerden dolayı saç derisi saç kaybetmektedir. Tabi eğer saçınızda saçkıran yok ise. Kaybedilen saçların tekrar kazanılması ve dökülmeyi durdurmak için bitkisel ve evde kolayca hazırlanıp kendiniz uygulayacağınız kolay maske tarifleriyle saç dökülmesini durdurup ve dökülen saçların tekrar kazanılması için mükemmel iki maske tarifi ile saçlarınıza kavuşacaksınız.

Saç dökülmesi utanmanızı gerektiren bir mesele değil. Seyrelen saçınızı evde olduğunuz bir dönem kazıtmayı, birkaç gün bu şekilde vakit geçirerek kendinize alışmayı deneyin. Böylelikle vücudunuzu daha iyi tanıyacak; belki de görüntünüzü 10 kat daha da güzelleştirecek kelliği bir lütuf olarak değerlendireceksiniz. Günlük saç teli kaybı 60 ile 100 arasındadır. Bunlar saç uzama döngüsünün 3. evresindedir; dinlenme evresi, dökülme evresi ve telojenik evre. Bu çok normaldir.

Aloe Vera 

Aloe vera bitkisi saç derisini uyaran kimyasal maddeler içerir. Aloe vera bitkisinin iç yaprağı küplere bölünür. Bu jelatinimsi küpler saçların döküldüğü yere konup bastırılarak masaj yapılır. İşlemin gece boyunca etkisini sürdürmesi için kafa derisi bezle sarılmalıdır. Ertesi gün biraz ılık suyla ve yarım limon suyuyla yıkayın. En iyi sonuç için 3-4 hafta boyuncauygulanmalıdır.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizi su, besin ve asidik doymuş yağlardan zengin bir meyvedir. Hindistan cevizinden çıkarılan süt saç kaybını önler. Hindistan cevizinin sütünü elde etmek için hindistan cevizi rendelenir ve bir bez yardımıyla süzülür. Bu sıvı saç derisine sürülüp masajla emilimi sağlanır. Haftada bir uygulanmalıdır.

Argan yağı ve süt

Bir yemek kaşığı argan yağı ve iki yemek kaşığı yağlı süt hatta bulabilirseniz süttün kaymağı daha iyi olur. Malzemeleri bir kase de karıştırın ve saç dökülen saç derinize uygulayın uygularken masaj yapın parmak uçlarınızla uygulamayı 30 dakika kadar bekletin saç derinizde ardın da şampuanla yıkayın.

Bu uygulamayı haftada iki defa ve 4-6 uygulama arası devam edin. Sonuç zamanla istediğiniz sonucu elde edeceksiniz.

Sac-kopmasi

Sac-dokulmesi

İkinci maske tarifimiz ise, zeytinyağı ve yumurta akı

İki yemek kaşığı zeytin yağını ve bir yumurta akını iyice bir kase de karıştırın 5 dakika kadar maskeyi dinlendirin ardında parmak uçlarınıza ile sorunlu olan bölgeye yavaş yavaş ve masaj yaparak uygulayın iyice deriye nüfus etmesi için. Uygulamayı 30 dakika kadar bekletin ardında duş alın.

Bu maskeyi de haftada iki defa ve 4-5 uygulamaya kadar devam edin. Maskeleri plastik veya cam kaselerde yapmaya çalışın bitkisel yağlar vitaminlerin kaybolmaması için demir, bakır gibi olan kaplardan uzak durun. Karıştırırken bile kaşığı tahta ve plastik olmasına dikkat edin

Sarımsak ve zeytinyağı

Sarımsak inanılmaz özellikler barındırır. Alopesiyle savaşmak için bu tedaviyi uyguladığınızda, kendi gözlerinizle göreceksiniz. Yatmadan önce, saç deriniz üzerinde ikiye bölünmüş bir diş sarımsağı sürtün ve sonra zeytinyağı ile masaj yapın. Başınızı sarmalayın ve ertesi gün saçınızı aromatik bir şampuanla yıkayın. Bunu bir ay boyunca haftada 2 kez uygulayın, gözle görülür sonuçlar elde edeceksiniz.

Onarıcı

Bir çay kaşığı bal, iki yumurta sarısı, bir çay kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı ılık suyu karıştırın. Bu macunu etkilenen alana sürün ve üzerini alüminyum folyo ile kapatın. 20 dakika bekleyip ılık suyla saçınızı durulayın. Bu tedavi çok etkilidir; saç parlak ve sağlıklı şekilde uzar.

Biberiye ve sedef otu

Bu tedavi saç derisinin kan dolaşımını arttırır. Bir dal biberiye ile bir dal sedef otunu, 3 fincan suda 5 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz çayı, saçınızın şampuandan sonra durulanması için devamlı masaj yaparak kullanın.

Soğan

Soğan A, B ve C vitaminleri açısından zengindir ve en iyi tarafı saç dökülmesine karşı koymasıdır. Bu sonucu elde etmek için bir adet beyaz soğanı blendırda 3 çay kaşığı bal ile parçalayın.

Bu karışım küçük bir fırçayla saç dökülmesi olan yere uygulanır ve ardından üzeri örtülerek 30 dakika beklenir. Takiben de suyla saç derisi temizlenir. Üç haftadan kısa sürede alacağınız sonuçlara şaşıracaksınız.

Havuç, Bal, Zeytinyağı

İki çay kaşığı saf bal, bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir havucu hamur haline gelene dek blendırda parçalayın. Bu macun kafa derisine masaj yaparak uygulanır ve saç havluyla sarılır. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık suyla durulayın. Havuç mükemmel bir vitamin kaynağıdır: haftada 2 kez bu bakımı yaparsanız alopesi sorununuz kalmayacaktır.

Saç dökülmesini durdurmak için maske dışında beslenmenize dikkat edin, meyve, sebze, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri ve yararlı yağları tüketin. Günde 2 litre su aşağısına inmeyin en az iki litre su için saç ve saç deriniz için su çok önemlidir.

Saç Kıran Belirtisi Nedir? Nasıl Geçer? veya Saç Dökülmesinin Sebebleri ve Çözümü yazımızı okuyarak devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.