Sağlık Mucizesi Çiriş Otu ve Faydaları

Sağlık Mucizesi Çiriş Otu ve Faydaları

Dünya üstünde sayısı tespit edilemeyen, sayısı milyonları aşkın birçok farklı türlerde bitkiler bulunmaktadır. Bunların çoğunun yenilebilir bitkiler olması nedeniyle insan sağlığı içinde mükemmel etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda da size bedenimize birçok yararı bulunan çiriş otundan ve çiriş otunun yararlarından olabildiğince bahsetmeye çalışacağız.

Güzün gelmesiyle birlikte tabiatın yeniden doğması, yeşile bürünmesi ve bunun yanında ötüşen kuşların bizim cildimize oldukça fayda getirdiği gibi ruhumuzu da rahatlatıp dinginleştirmesini de beraberinde getirmektedir.Hepimizin  bildiği gibi bedenimize, sıhhatimize, immün sitemimize fayda sağlayan yüzlerce bitki bulunmaktadır.Bilinen birçok bitkinin yanında çiriş otu da bu faydalı bitkilerden sadece birisi. Fazla bilinmediğinden ve merak edildiğinden dolayı çiriş otunu ele aldık.

Çiriş otu, yapısı itibariyle pırasayla benzerlik gösterip onunla çoğu kez karıştırılan fakat pırasadan oldukça küçüklüğüyle ondan ayrılan bir bitkidir. Bazı yerlerde yabani pırasa olarakta adlandırılır. Bahar veya yaz aylarında karşımızda çıkan bu bitkiye bazı yörelerde yabani pırasa veya güllük de denilmektedir. Ülkemizde öncelikle Ege,Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu taraflarında yetişen bu Çiriş Otu bitkisi genellikle yazın gelmesiyle pazarlarda veya marketlerde bulunabilir.

Çiriş otunun faydalarına baktığımız zaman içinde bulunun C vitamini turunçgillerle yarışacak kadar çok miktardadır. Yazın eksikliğini çektiğimiz portakal mandalina gibi ürünlerde ki  C vitaminini yazında almamızı sağlayıp bağışıklığımızı ciddi miktarda güçlendirmektedir. Bunun yanında birçok enfeksiyonun vücudumuzdan daha kolay bir biçimde atılmasına yardımcı olduğu gibi yeni doğum yapmış annelerde süt yapımı, cinsel güçte artış ve doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Yukarıda dediğimiz gibi bahar aylarında tezgahlarda bulunmaya başlayan bu bitkiyi birçok market ve pazardan bulabilirsiniz. Fiyatından da bahsetmek gerekirse yaz mevsimine girilirken 12 15 lira civarında kilosunu bulabilirsiniz.  Fakat siz bir tavsiyede bulunmak gerekirse tezgaha girdikten belli bir süre sonra fiyatı 5 lira civarına düşmektedir. Bu birçok derde deva otun fiyatı vücudumuza verdikleri karşısında gerçekten önemsenmeyecek miktarda.Ama yine de söyleyelim bu tür bitkilere bir alerji veya hastalığınız olabilir.

Tüketirken dikkatli olmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.