Şarabın Yararları

Şarabın Yararları

Üzümlerin bağlardan toplanması, ezilmesi ve sonrasında mayalanması ile şarap üretimi gerçekleşir. Kırmızı, beyaz ve pembe olmak suretiyle üç çeşit şarap vardır yalnız en fazla tercih edilen şarap türü kırmızı şaraptır. Aynı zamanda köpüklü şaraplar da üretilmektedir. Şarap genelde üzümden yapılmaktadır ve üzümden yapılmayan şaraplar meyve şarabı adını almaktadır. Her meyveden şarap üretilebilse de genelde seçim üzümden yana yapılmaktadır.

Şarabın ekşi ve kesintisiz tadı çoğu şahsa güzel gelse de bazıları şarabı netlikle sevmemektedir. Elbette her şarabın da tadı aynı değildir. Bu durumda şarap tüketimi damak zevkine göre değişmektedir. Şarap Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin ekonomilerinde ve bunun yanı sıra ülke tanıtımlarında son derece büyük bir yer edinmektedir. Bu bölgelerde üzümün % 90’ı şaraba dönüştürülüp satışa sunulmaktadır. Ülkemizde şarabın yeri bu kadar büyük değildir. Ülkemizde bağcılık son derece gelişmiş durumdadır yalnız üzümler genelde şarap üretiminde kullanılmamaktadır. Bunun sebebi ise ülkemizde şarabın fazla oranda tercih edilmemesidir.

Kırmızı şarabın yararları konusunda konuşacak olursak aslında bu içeceğin insan sağlığına ne kadar etki ettiğini görmek mümkün olacaktır. Elbette alkolün bağımlılık yaptığı ve fazla tüketimde zararlı olduğu kesinlikle bilinmelidir yalnız yeterli ve kontrollü bir biçimde alınan alkolün de çoğu olumlu etkisinin olduğu bir gerçektir.

Şimdi gelelim kırmızı şarabın yararlarına. Öncelikle şarabın önemli antioksidanlardan biri olduğunu bilmek önemlidir. Serbest radikallerin zararlarını engel olan şarap bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırır ve kandaki kötü kolesterolü de azaltır. Bu biçimde iyi kolesterolün de yükselmesini sağlar. Koroner kalp hastalıklarına yakalanma oranını önemli oranda azaltan kırmızı şarap bütünör oluşumunu engeller ve dahası kansere karşı vücuda koruma sağlar.

Avrupa’da yapılan araştırmalar sonucunda kırmızı şarabın yararları açıkça kendini göstermektedir. Bu araştırmalar vasıtası ile kırmızı şarabın çeşitli ölüm nedenlerinin risk oranlarını azalttığı gözlemlenmiştir. Her gün 22 ila 32 gram arası şarap içmenin vücuda faydalı olduğu da bu araştırmaların sonucudur. Bunun yanı sıra kırmızı şarabın sigaranın etkilerini azalttığı da kanıtlanmıştır. Tütünün kan damarlarında yapmış olduğu hasarı damarları gevşeterek düzelten kırmızı şarap bu yolla kalp üzerinde de olumlu etki de yaratmaktadır.

Kırmızı şarabın yararlarından biri de damar sertliğini engellemesidir. Şarap vasıtası ile atardamar denesilunun önüne geçmek mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda kan basıncı da kırmızı şarap tarafından düzenlenebilmektedir. Aşırı miktarda alkolün hipertansiyona yol açtığı bilinmektedir ve işte bu noktada kırmızı şarap tam tersi etki yaratarak kan basıncını düzenlemektedir. Bunun yanı sıra böbrek taşı oluşumunu azaltan ve Alzheimer hastalığını yani bellek hücrelerinin erken yaşlanmasını engel olan kırmızı şarap diyabet riskini de azaltmaktadır. Görmeyi iyileştirmekte, cildi hoşleştirmekte ve protein sindirimine yardımcı olmaktadır.

Görüldüğü üzere kırmızı şarabın yararları saymakla bitecek gibi değildir. Günümüzde çoğu insan alkolden kaçınmaktadır yalnız alkolün de bilinmeyen ve son derece etkili yanları bulunmaktadır. Elbette fazla tüketimde alkol başa gelebilecek en büyük beladır yalnız sizler kendinize hakim olarak alkol tüketimi gerçekleştirir ve denetimi elden bırakmazsanız bilhassa kırmızı şarabın size sağlayacağı yararları açıkça göreceksiniz. Her gün bir bardak kırmızı şarap içmek sağlığınızda olumlu gelişmelerin yaşanması için yeterlidir. Aşırıya kaçmamak ve denetimi sağlamak tamamıyla sizin elinizde. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar olduğu gibi alkolün de fazlası zarar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.