Sık Yapılan Makyaj Hataları

Sık Yapılan Makyaj Hataları

Doğru uygulanmayan makyajın olduğunuzdan daha yaşlı ve sağlıksız görünmenize neden olurken, doğru malzeme seçimleri doğrultusunda doğru uygulanan makyajlar sizihem genç hemde daha sağlıklı gösterebilir. Doğru malzemelerle güzel makyajı uygulamanın yolu cildinizi tanımaktan geçer. Cilt tonunuza uygun renkteki ve nitelikteki seçimler doğru makyajın en önemli koşuludur. Uyumlu makyaj yapmak. Göz, yanak ve dudaklara aynı renk veya tonlarda makyaj yapmak en büyük hatalardan biri. Mesela pembe far, pembe ruj ve pembe allık kullandığında komik bir görünüme yol açacak. işte size sık yapılan makyaj hataları ..

 

Dudak Kalemi

İçindekiler

Rujunuzun rengine uygun tonlarda dudak kalemi seçmelisiniz. Dudaklarınızı dolgunlaştırmak için kullandığınız dudak kalemlerinin dudak renginizle aynı olmasına özen gösterin. Dudak kalemini ruj olarak kullanmayın. Dudak kalemini ruj olarak kullanmanız yada ruja göre daha koyu kullanmanız yaşlı gösteren makyaj hatalarından biridir. Dudak kalemini ruj olarak kullanmanın mantıklı yolu dudak kalemini dudağınıza uyguladıktan sonra üzerine parlatıcı sürmektir. Dudak kalemi ile dudak kenarlarını vurgulamak dudaklarınızı daha seksi ve şekilli gösterecek. Ancak rujunuzdan çok daha koyu renkte ve kalın bir çizgi sizi demode göstermekten başka birşey yapmayacak. Dudakları dudak kalemiyle çerçevelerken fazla büyütmemeliyiz. Bu sebeple dudaklarımızı büyütmeye çalışırken çok dikkatli olmalı ve işin ucunu kaçırmamalıyız. Rujumuzla aynı tonda bir dudak kalemini dudak çizgimizin azıcık üzerinden uygulayarak doğru bir görünüme sahip olabiliriz.

Fondöten Kullanımı

Sık yapılan makyaj hatalarından önemli faktörlerden birisi de kullanılan fondöten miktarıdır. Kalın ve yoğun olarak sürülen fondöten sizi yaşlı gösteren makyaj hatalarının başında gelir. Bunun yerine, hafif bir fondöteni veya renkli bir ıslatıcıyı seçim edebilirsiniz.Uyguladıktan sonra makyaj süngerinizle, kırışıklıklara denk gelen fazlalıkları dağıtabilirsiniz. Cildinizi natürel haline bırakmak ve az da olsa fondöten kullanmamak cildinizdeki renk ve lekelerindaha beirgin görünmesine neden olacaktır. Aynı zamanda cildinizin daha soluk ve bakımsız görünmesini sağlayacaktır. Fondöteni mutlaka cilt tipinize uygun olarak seçin. Yağlı bir cilde sahipseniz kullanacağınız yağlı fondötenler cildinizin aşırı parlamasına ve yağılı görünmesine neden olacaktır. Böylece cildinizde akne ve sivilce oluşumu artacaktır.  Aynı zamanda kuru bir cilde sahipseniz ve kuru fondöten tercihinde bulunduysanız cildinizin olduğundan daha mat ve pürüzlü görünmesine neden olacaktır. Bu durumda da cildiniz daha yaşlı görünecektir.Kullandığınız fondötenin rengini cilt renginize uygun olarak seçin. Cilt renginizden daha açık tonlarda tercih ettiğiniz fondötenler cildinizin daha soluk görünmesine neden olurken aynı zamanda hastaymışsınız gibi bir görünüme neden olacaktır. Cildinize göre daha açık tondaki fondötenler cilt kusurlarınızı daha az kapatacaktır. Koyu renk fondötenler ise oldukça yapay ve komik bir görünüme neden olabilir. Boyun bölgeniz ve yüzünüz arasındaki renk farkını ortadan kaldırmak için fondöten alırken elinizde değil, boyun ve yüzünüzün arasında kalan bölgede renk demesi uygulayınız.

Allık Kullanımı

Aydınlatıcı Kullanımı

Kullandığınız aydınlatıcının rengine çok dikkat edin. Beyaz tonlarındaki aydınlatıcılar dağıtılmadan yoğun şekilde uygulandığında yaşlı görünmenize neden olacaktır. Kullanacağınız aydınlatıcıların sarı ve şeftali tonlarında olması daha doğal bir görünüm sağlayacaktır. Aynı zamanda aydınlatıcı uygulamadan önce mutlaka göz altlarınızı nemlendirmelisiniz. Daha sonra az miktarda uyguladığınız aydınlatıcıyı iyice göz altlarınıza yedirerek dağıtmalısınız. Göz altı morlukları pek çok insanın sorunu. Özellikle ilerleyen yaşla daha da artıyor. Gözlerinizin altına sürdüğünüz ince bir kat kapatıcıyla bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Sivilceleri kapatırken yapılan en büyük hatalardan biri aydınlatıcı görevi gören kapatıcıları sivilcenin üzerine uygulayarak daha çok dikkat çekmesine sebep olmaktır. Sivilceyi kapatırken öncelikle fondöteni uygulayıp ardından üzerine ufak hareketlerle kamufle edebilecek bir kapatıcıyı uygulamak.

Gözler ve Kaşlar

Göz ve dudak makyajını aynı anda abartmakta sık yapılan makyaj hatalarından. Eyelinerı alttan ve üstten birleştirmek. Alt kirpik diplerine hafif dokundurmak yerine gözaltına eyeliner uygulamak ve üstteki ile birleştirmeye çalışmak. Eyeliner’ı gözün üzerine ince bir şekilde çekmek hem gözlerinin şeklini ortaya çıkaracak hem de daha ifadeli bakışlara sahip olmanı sağlayacak. Alt kirpik diplerine hafif dokundurmak yerine gözaltına eyeliner uygulamak ve üstteki ile birleştirmeye çalışmak. Göz makyajı oldukça önemlidir. Bakışlarınızın etkileyici olması için doğru renk ve şekilde göz kalemi uygulamalısınız. Öncelikle yapılan başlıca hatalardan biri göz alt kapağına kalem çekmektir. Bu durumda gözleriniz olduğundan daha sarkık ve küçük bir görünüm kazanacaktır. Size eyeliner hakkında fikir vermesi açısından için Kolay Eyeliner Çekme Teknikleri yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Genç görünmenin başlıca koşullarından biri kalın ve doğal kaşlardır. Kalemle çizilmiş gibi ince ve şekilsiz kaşlar kadar büyük görünmenize neden olacaktır. Kalın ve taranmış kaşlar her zaman daha genç bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak doğal kaştan kastımız bakımsız ve dağınık kaşlar değil. Gözaltı morluklarına daha açık renkli ve hafif bir kapatıcı tercih edin. Uygularken, parmağınızla değil, fırça ile uygulayın. Parmakla uygulamak kırışıklıklara iyi gelmez; fırça kapatıcıyı daha iyi dağıtır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Nurseda dedi ki:

  Yağlı bir cilde sahip olmanız, nemli bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Cildi yağlarından arındırıp, neme doymasını sağlamalısınız. Yağdan arındırmak için yapabileceğiniz işlemlerden birisi, elma sirkesini 2 bardak suda seyrelterek cilde uygulamak ve tonik olarak da poşet yeşil çay kullanmak.

 2. Birnur dedi ki:

  Yağlı bir cilde sahip olmalarına rağmen, pırıltılı kozmetik ürünleri kullananlarda bence makyaj hatası yapıyor.

 3. Neşe dedi ki:

  Şimdiye kadaş yanlış makyaj yapıyormuşum. Yaptığım makyaj yaşlı gösteriyordu

 4. hülya dedi ki:

  Yeni alacağınız fondöteni güneşe daha fazla maruz kalan el bileğinizde ya da direkt yanağınızda denemek, yanlış bir seçim yapmanıza neden olur. Cilt altı tonunuza uygun doğru fondöteni bulmak istiyorsanız, fondöteni boynunuzda denemelisiniz.

 5. Birsen dedi ki:

  Güzelleşeyim derken daha kötü görünmeyelim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.