Siyah Noktalar Neden Çıkar ?

Siyah Noktalar Neden Çıkar ?

Siyah noktalar her cilt tipinde ve herkeste görülebilmektedir. Fakat siyah noktalar genellikle yağlı cilt tiplerinde daha çok görülmektedir. Çünkü cildin üzerinde yer alan yağ katmanı arttığı zaman güzel bir şekilde temizlenmez ise derinin gözeneklerinde birikerek siyah noktaları oluşturur. Derinizde yer alan gözeneklerde tamamen dolduğu zaman siyah noktalar gözle görülebilir hale gelir.

Siyah noktalarının genellikle siyah renge sahip olmasına rağmen bazılarının beyaz renkli olması da tamamen bu sebepten kaynaklanır. Siyah renk almasının sebebi gözeneklerin yaş hava ile temas etmesi sonucu oksitlenmeden kaynaklanır. Siyah nokta eğer açık değil kapalı olarak meydana geldiyse beyaz nokta şeklinde gözlemlenir.

Siyah noktalar sadece estetik olarak görüntünüze zarar vermekle kalmaz birçok zararlı yanı bulunur. Bu zararlı yanlarına örnek vermek gerekirse siyah noktaların fazlaca yer aldığı bölgelerde sivilceler daha fazla görülmektedir. Çünkü tıkanmış gözenekleriniz bakteriler tarafından daha kolay istila edilebilir. Bu gözenekler içerisinde sürekli olarak biriken bakterilerde iltihaba sebep olabilir. Bu sebepten dolayı siyah noktalar sivilcelerin ilk evresi olarak da kabul görür.

Düzenli ve ciddi bir cilt bakımı ile siyah noktaların büyük oranlarda önüne geçebilirsiniz. Siyah noktaların tek ve en büyük sebebi cildinizin yağlı olmasıdır. Özellikle ergenlik döneminde girildiği zaman hormon seviyelerinin dalgalanması sonucunda cilt yüksek miktarlarda yağlanmaya başlar. Cildin ciddi miktarda yağlanması da siyah nokta oluşumuna ve dolaylı yoldan sivilcelerin artmasına zemin hazırlar.

Halk arasında geçen yağlı yiyecekler siyah noktaları arttırır bilgisi tamamen yanlış bir bilgidir. Birçok bilimsel araştırma ile kötü ve yağlı beslenme ile siyah nokta ve sivilce arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Fakat dengeli ve sağlıklı beslenme cildinizin daha genç görünmesine ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Siyah noktaları güzelce temizleyebilmek için son zamanlarda birçok farklı kozmetik ürün yapıldı.. Bu ürünler arasında bantlar, jeller, özel sabunlar gibi birçok farklı seçenek var. sivilcelerinizi sıkmanızı değil sivilcelerinizi sıkmadan maske ile yok etmenizi yani sivilceyi kurutmanızı tavsiye ediyoruz.

Fakat bu ürünlere para harcamak istemiyorsanız doğal sivilce maskeleri yazımızı okuyarak siyah noktalarınızdan ve sivilceleriniz den kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.