TAM BUĞDAY EKMEĞİ SAĞLIĞA FAYDALARI,KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

TAM BUĞDAY EKMEĞİ SAĞLIĞA FAYDALARI,KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Merhaba Sevgili Okurlarım; Bugün hepimizin sofrasında olan ve çok fazla tüketilen beyaz ekmeğin aksine ; tam buğday ekmeğinin sağlığa faydasından bahsedeceğim. Ne dersiniz hep birlikte göz atalım mı faydalarına ?

Kötü kolesterolünün yüksekliğinden mustarip olanlar tam buğday unundan yapılmış ekmeği sofralarından eksik etmemeliler Düzenli olarak sofranızdan eksik etmez tüketirseniz kötü kolesterole veda edebilirsiniz. Lif bakımından çok zengin olduğu için bağırsak ve sindirim sistemi üzerine büyük etkileri bulunmakta. Bilhassa kabız olanların bu ekmeği tercih etmelerini tavsiye ederim.

Beyaz ekmeğe göre glisemik indeksi daha düşüktür. Tam buğday ekmeği yenildikten sonra uzun müddet tok tuttuğu için anı şeker yükselmelerine neden olmaz. Şeker hastalarına buradan duyurulur. Tam buğday ekmeğinin vitamin değeri beyaz ekmeğe göre çok fazladır. B1, B2, B3, B9 (folik asit) ve E vitamini ;selenyum, demir, potasyum minerallerini de içerir. Sevgili hanımlar bu konu bize daha yakından ilgilendiriyor. Zayıflamak isteyenler tam buğday ekmeği bu konuda biçilmiş kaftan.

tam-bugday-ekmegiDaha tok tutması bakımından beyaz ekmeğe göre kat kat iyi bir diyet yardımcısıdır. Kontrollü olarak tüketildiğinde tansiyonu kontrol altına alır. Eğer beyaz ekmek gibi çok miktarda tüketecekseniz unutmayın ki ! Tansiyon hastalarına DR lar tarafından önerilmeyen sodyum bakımından zengin olmasından dolayı sakıncalıdır ve tavsiye edilmez. Tam buğday ekmeğini sindirim sisteminde rahatsızlığı olmayan çölyak hastası olmayan her kez tüketebilir.

Çocuklarınıza sadece tam buğday ekmeği yerine dönüşümlü olarak ekmek vermeyi denerseniz daha isabetli olur kanısındayım. Tam buğday unundan yapılan bir dilim ekmeğin kalorisini merak mı Ettiniz ? 85 gram hanımlar. Ya besin değerini merak etmediniz mi ? Acele etmeyin sizler için araştırdım ve besin değerini buldum sevgili hanımlar; 28 gr tam buğday ekmeği ‘inin besin değeri… -69 kalori -12 gr karbonhidrat -2 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %8’i) -0.1 mg E vitamini (günlük ihtiyacın %1’i) -2.2 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü) -0.1 mg B1 vitamini (günlük ihtiyacın %7’si) -0.1 mg B2 vitamini (günlük ihtiyacın %4’ü) -1.3 mg B3 vitamini (günlük ihtiyacın %7’si) -0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %3’ü) -14 mcg folik asit (günlük ihtiyacın %3’ü) -30 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %3’ü) -0.7 mg demir (günlük ihtiyacın %4’ü) -23 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %6’sı) -56.6 mg fosfor (günlük ihtiyacın %6’sı) -69.4 mg potasyum (günlük ihtiyacın %2’si) -132 mg sodyum (günlük ihtiyacın %6’sı) -0.5 mg çinko (günlük ihtiyacın %3’ü) -0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %5’i) -0.6 mg manganez (günlük ihtiyacın %30’u) -11.3 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %16’sı) içerir

Sevgili Okurlarım şapkamızı önümüze koyup bir düşünelim çağımızın vebası kanser çığ gibi büyürken hemen hemen organik hiç bir meyve sebzeye ulaşamazken kendimizi beyaz ekmekle bile bile neden zehirleyelim. O halde bugünden itibaren faydalarını ve besin değerinizde öğrendiğimiz Tam buğday unundan yapılan ekmekleri soframızda baş köşeye oturtmanın zamanı gelmedi mi sizce de. !! Sağlıcakla kalın değerli okurlarım..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.