Tekir balığı nasıl temizlenir? Balık ayıklamanın pratik yöntemi

Omega 3 bakımından zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için fayda sağlayan bir balık çeşididir. Kırmızımsı rengi ile genelde barbun …

Tekir balığı nasıl temizlenir? Balık ayıklamanın pratik yöntemi

Omega 3 bakımından zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için fayda sağlayan bir balık çeşididir. Kırmızımsı rengi ile genelde barbun ile karıştırılır. Hem lezzetli hem besleyici bu balık nasıl temizlenir? Tekir balığını ayıklamanın en pratik yöntemi nelerdir? İşte, tekir balığı ayıklamanın yöntemi…

Akdeniz ve Ege’de görülen Tekir Balığı, bıyıklı bir balıktır. Bıyıkları sayesinde beslenmektedir. Bıyıklarından dolayı kediye benzetilen ve bu nedenle Türkçede tekir diye anılan Mullus surmuletus’un pembe-kırmızı gövdesi, kolayca dökülen pullarla kaplıdır.. Ayrıca başından kuyruğuna doğru uzanan kırmızı şeritler de bu balığın ayırt edici özellikleri arasında yer alır. Hem omega hem de kalsiyum yönünden zengin olan bu balık, iki haftada bir tüketilmelidir. Kemik erimesi ve kalp krizinin önüne geçen Tekir de diğer balıklar gibi antikanserojen değerlerinden dolayı tüm kanser türleriyle mücadele edebilir. Peki, tekir nasıl temizlenmeli? Tekir balığını ayıklamanın kolay ve pratik yöntemi nedir? Yanıtları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

TEKİR BALIĞI NASIL AYIKLANIR?

Öncelikle pullarını ayıklama yapmanız gerekmektedir. Pullarını tıraşlama yöntemiyle temizleyiniz.

İçinin temiz şekilde alınması siyah lekelerin temizlemesine özen gösteriniz. Kanın çıkması beklenmeyeceğinden yalnızca içini ayıklamanız yeterli olacaktır.

Baş kısmı kesilmeden pişeceği için kulağının atılması gerekiyor. Aksi halde tadında lezzet kaybı olacaktır ve acımsı bir tat alabilirsiniz.

Pişirmeden önce lezzeti ve kıvamı için mutlaka tuzlayıp 20 veya 25 dakika kadar dolapta bekletiniz.

BALIK HAVYARI SEVENLER İÇİN;

Tekir balığının içerisinde havyar bulunuyorsa kenara ayırıp ayrıca havyarı pişirebilirsiniz. Veya ezilmiş havyarı doğal yağlar karışımı ile yüz maskesi olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.