Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 diyabet, vücudun bağışıklık sisteminin insülin hormonu salgılayan pankreasın beta hücrelerini düşman olarak algılaması sonucu bu hücrelerin hasar görmesi ile oluşur. Bu durumda vücut insülin üretemez ve kandaki glikoz hücrelere iletilemez. Böylece hücreler olması gerektiği gibi beslenemez ve ilerleyen süreçte organların hasar görmesine neden olur. Aynı zamanda kandaki şekeri atmak için normalden fazla çalışan böbreklerde de ilerleyen süreçte böbrek yetmezliği görülebilir.

Tip 1 Diyabet Tedavisi

İçindekiler

Tip 1 diyabette tedavi nasıl yapılırsa yapılsın, tek değişmez hastaya insülin takviyesi yapılmasıdır. Vücudun üretemediği insülin hastaya dışarıdan verilir ve bu sayede hastanın vücut fonksiyonları normale döndürülür. Hastanın insülin takviyesinin yanı sıra günlük spor yapması ve dengeli beslenmesi de gerekmektedir. Hastanın aldığı ek insülinin yanı sıra beslenmesine dikkat etmesi, kan şekeri oranının dengelenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Ayrıca hasta gün içerisinde stresten uzak olmalı ve kendini iyi hissetmelidir.

Tip 1 Diyabet Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tip 1 diyabet hastalarında görülen en temel sorun kan şekerinin aşırı yükselmesi (hiperglisemi) ve kan şekerinin aşırı düşmesi (hipoglisemi) rahatsızlıklarıdır. Ayrıca hastalar kandaki şekeri kullanamadığı için besin olarak vücutta depolanan yağı kullanmaktadır. Bu da hastaların zamanla ideal kilosundan çok daha fazla kilo kaybına uğramasına yol açar. Diyabette alınan insülin takviyesinin yanı sıra hastanın kan şekeri düzeyine göre özel bir diyet ve beslenme programı da uygulanmalıdır. Diyabet hastalarının tatlı ve şekerli besinlerden uzak durması gerekmektedir.

Hasta için uygun beslenme programı oluşturulurken, hastanın ihtiyacı olan insülin seviyesi ve kan şekeri oranı göz önünde bulundurulur. Hastanın da beslenme alışkanlıklarını buna uygun olarak devam ettirmesi gereklidir. Hasta, kan şekerinin kontrol altına alınması için şekerli besinlerden uzak durmalı, bunun yerine karbonhidrat ağırlıklı beslenmelidir.

Tip 1 diyabet tedavisi gören hastaların, insülinin etkilerinden tam anlamıyla yararlanabilmesi için daha çok posalı besinler ile beslenmesi gerekmektedir. Her öğünde alınan besin çeşitliliğini arttırmak da hastalığın tedavisinde büyük önem taşımaktadır. Hastaların bal, meyve suyu, şerbetli tatlılar gibi basit şekerli besinler tüketmeden önce diyetisyene başvurması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.