Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 3 Unsur

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken 3 Unsur

Tırnaklar pek çok kişi için vazgeçilmez güzellik kriterleri arasındadır. Tırnaklarınızın bakımlı ve güzel gözükmesi dışarıya vereceğiniz izlenimle doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Tırnaklarımıza saçlarımız ve cildimiz kadar özenle yaklaşmamız gerekmektedir. Bunun için düzenli tırnak bakımı yapmak, temizliğine dikkat etmek ve gerekirse profesyonel bir destek almak gereklidir. Tırnak bakımı ise oldukça kolay ve pratik işlemlerle halledilebilecek bir işlemdir. Tırnak bakımı için dikkat edilmesi gereken 3 unsurdan bahsetmek mümkündür.

  • Öncelikle tırnaklarımızı çok uzun veya çok kısa tutmamak gereklidir. Tırnak yeme gibi bir probleminiz varsa mutlaka önlem almalı ve engellemelisiniz. Yine olması gerekenden fazla uzun tırnaklar içlerinde bulundurduğu bakteri sayısını arttırarak çeşitli zarar ve hastalıklara yol açacaktır. Bu sebepten dolayı tırnakları düzenli olarak kesmek ve törpülemek gerekir. Tırnakları keserken de doğal şeklini bozmadan ve özellikle kenarlarını kesmemek gerekir. Tırnakların kenarlarının kesimi batıklara sebep olabilir.
  • Diğer bir önemli faktör ise tırnakları uzun süreli ojeli tutmamaktır. Tırnaklarınıza uyguladığınız ojeler en fazla iki gün tırnakta kalmalıdır. İki günün sonunda ojeler çıkarılmalı ve en az bir gün tırnaklar dinlendirilmelidir. Tırnakların sararmasını engellemek için ise limon kullanılabilir. Tırnakları limonla ovalamak sararmalara engel olacaktır.
  • Bir önemli faktör ise düzenli olarak manikür yapmaktır. Tırnak etlerinin düzenli kesilmesi veya geriye doğru itilmesi, kötü görüntüyü ve tırnak eti batmalarını engellemeye yeterli olacaktır.
  • Tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın.
  • Ojelerini iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın. Tırnaklarını temizlerken kullandığın ürüne de dikkat etmelisin. Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnakların için yıpratıcı olabilir. Tırnağının incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir. Bu etkileri engellemek için ojelerini temizledikten sonra mutlaka ellerini sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısın.
  • En yaygın hatalarından biri de tırnak etlerini (kütikülleri) kesmek. Kütiküllerini kestiğinde, daha fazla kalınlaşırlar ve daha çabuk büyürler. Bu nedenle bir miktar sıcak suyun içerisine bebek yağı damlatıp etlerinin yumuşamasını sağla ve tahta bir itme çubuğu ile etlerini içe doğru it. Ayrıca aklına geldikçe el kremi kullanmayı da ihmal etme.
  • Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsan suya limon suyu eklemeli, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarına masaj yapmalısın. Tırnak uzatma için badem yağı ve zeytinyağı gibi yağların faydası çoktur.
  • Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendine bakım seansları düzenleyebilirsin. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarını ovabilirsin. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır. Sağlıklı tırnak uzatma için biraz zamana ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın.
  • Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz. El kremini mutlaka çantana da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısın.
  • Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal ürün. Tırnaklarına tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsan kısa sürede faydasını görebilirsin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.