Tırnak Batması Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir

Tırnak Batması Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ve Önlenir

Tırnak Batması Neden Olur ?

İçindekiler

Deri altında kendine yer bulan tırnak, enfeksiyonları içeri taşır ve deri altında bir iltihaplanma süreci başlar. Bundan sonra da kızarıklık, ağrı, yanma, iltihap akıntısı gibi belirtiler baş gösterir. Tırnaktan gelen sarı iltihabın sonrası, çok nadir olarak görülse de tırnak kemiğinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapmasıdır.

Tırnak Batmasını Nasıl Önleriz ?

Tırnağı düzgün (düz kesim ve törpüleme) kesmek gerekir. Dar veya çok geniş ayakkabı giymemek gerekir. Ayakta basma problemi varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı varsa tedavi edilmelidir.

Elma sirkesi
Dezenfektan özelliği olan sirke ile tırnak batması sonucu oluşan iltihabı ortadan kaldırabilirsiniz. Bir leğenin içerisinde eşit oranlarda sıcak su ile sirkeyi ekleyin ve tırnak batması olan tırnağı içerisinde 15 dakika bekletin. Günde 2 – 3 kez uygulayın ve çıkardıktan sonra kurulayın.

Çözüm 1
50 gram kafuru 500 gram suyun içinde 5 dakika kaynatın. Bu karışımı 1 leğen ılık suyun içine boca edin. Ayaklarınızı leğenin içinde 15 dakika bekletin. İyice kuruladıktan sonra tırnaklarınızı küt şekilde kesin ve ayaklarınıza kolonya sürün. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin, 2 adet antibiyotik ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı tülbentlerin üzerine dökün ve bu tülbentlerle ayaklarınızı sarın. Bu şekilde mümkün olduğunca uzun süre kalın. Formülden sorununuz ortadan kalkana kadar yararlanın.

Çözüm 2
Batık tırnağın içerisinde bekletilmesi için sıcak suya nane ekliyoruz. Tırnağımızı içerisinde 15 dk kadar beklettikten sonra çıkarıp kuruluyoruz. Daha sonra eşit miktarda hint yağı, limon yağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarımıza masaj yapıyoruz.

Sıkan ve rahatsız ayakkabılar; tırnak batmasının en büyük nedenlerinden biri ayağı hem rahatsız eden hem de ayak tırnak şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılardır. Bunun için ayak tırnağınızı sıkıştırmayacak ön tarafı rahat ayakkabılar giymeniz önerilir.

Yanlış tırnak kesme; tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına doğru büyümesine neden olur. Bu sebeple ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi gerekir.

Pedikür; Yanlış uygulanan ve alelade yerlerde yapılan pedikür, tırnağın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batık yaşanmasına neden olabiliyor

Yaralanmalar; tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülür. Özellikle futbol oynayanların ve koşu sık karşılaştıkları bir durumdur.

Genetik durum; eğer ailede tırnak batığı problemiyle yaşayan bir kişi varsa, siz de tırnak batmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Enfeksiyon durumları; tırnakta bulunan mantar vb. enfeksiyonlar tırnak yapısının kalınlaşması ve genişlemesi sonucu batık görülmesine neden olabilir.

Tırnak batması nasıl ilerler?

En çok ayak baş parmağında görülen tırnak batmasının ilk evresinde yalnızca tırnakta şişme ve kızarma görülür. İlk vakitlerde iltihaplanma ve sıvı gelme yoktur. Daha sonra herhangi bir müdahaleye maruz kalmayan tırnak batığı ilerler ve tırnağın battığı bölgede sıcaklık, yanma ve en son iltihap akıntısı görülür. Bölgeden akan beyaza yakın sıvı enfeksiyon habercisi olmaktan çok, vücudun deri içindeki tırnağa verdiği reaksiyondur. Sonrasında görülen sarı irin şeklindeki iltihap, tırnağın enfeksiyon kaptığının ve kötüleştiğinin habercisidir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması bahsedilen başlangıç evresinde ise, iltihap oluşmadan evvel evdeki çözümlerle kontrol altına alınabilir. Ancak ateş ve iltihap yoğun şekilde artarsa; tırnak çekme gibi hafif operasyonlara baş vurulabilir.

Tırnak batması için evde uygulanabilecek çözümler;

*Ayağınızı günde 4 kez sıcak suda bekletin.

*Ayak temizliğine dikkat edin. Günde iki kez ayağınızı sabunlu suyla yıkayın ve temiz, kuru kalmasına özen gösterin.

*Tırnak batması yaşadığınız dönemde sıkı ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Mümkünse tercihiniz yalnızca sandalet ve terlikten yana olsun.

Doktora gitmeden evvel bu işlemi uygulayın; Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk sararak sağlam duracak şekilde yerleştirin. Aralarında boşluk olması gerekmektedir. Bu acı veren bir işlem olmasına rağmen evde tedavinin en önemli kısmıdır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma problemi geçecektir. Bunları 3 gün boyunca düzenli olarak yapmanıza rağmen herhangi bir gelişme olmadıysa doktora görünün. Ayrıca bu aşamada yoğun ağrı ve sızı için ağrı kesicilere başvurabilirsiniz.

Bir diğer yöntem; tuz veya yumuşatıcı bir şeyler eklediğiniz sıcak suda ayağınızı bir müddet bekletin. Daha sonra antibiyotik merhem sürün ve bandajlayın. Birkaç gün sonra ise ayağınızı sıcak suda bekletin ve ardından törpü ve pedikür makasıyla batık yeri deriden çıkarmayı deneyin. Sonra ise merhemleyin ve tekrar bandajlayın.

Tırnaklarınızı keserken özenli olun
Tırnak batması cildin yana ya da içeri doğru uzamasıdır. Genelde ayak başparmağında görülür, nadir de olsa el tırnaklarında ortaya çıkabilir. Ayak tırnak batması, yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı ya da iltihapsız olabilir. Tırnak yatağı ile tırnak arasında doğuştan uyumsuzluk olan kişilerde, uygunsuz ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak kesimi bu problemi daha da belirgin hale getirebilmektedir. Batık aynı tırnakta bazen tek bazen de çift taraflı olabilir.

Pamuk yerleştirmek işe yarayabilir
Tırnak batması genelde evde tedavi edilebilir, ancak ağrı şiddetliyse veya yayılırsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Tırnak batmasına doğal çözüm: Evde, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız yardımı ile hafifçe batık tırnak kaldırılır ve tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu yöntem ile tırnağın etin içerisine doğru değil dışa doğru uzaması sağlanır ve tırnak batması sorunu ortadan kalkar. Ayak sağlığı için doğru ayak bakımı yapılması son derece önem taşır.

Tırnak batmasına ne iyi gelir:

• Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler şeklinde bırakmamaya özen gösterin. Yarım ay şeklinde kesin.
• Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Evde yalın ayak gezin.
• Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın.
• Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin.
• Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
• Ayağınızda dolaşım sorunu varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenilir bir yerde tırnak bakımı ve pedikür yaptırmayı tercih edin.
• İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması tedavisi için bir uzmana başvurulmalıdır. Yanlış uygulamalar sürekli batmalara yol açabilir. Doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması tedavisinde en yaygın yanlış yaklaşım, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu tedavi bir ayak tırnağının yeniden oluşma süresi olan yaklaşık sekiz aylık süreçte geçici bir rahatlama yaratır. Oysaki tırnak yeniden büyüdüğünde batmaya neden olan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekrarlar. Tırnak batmasının durumuna göre tedavi değişmektedir. Erken evrede konservatif tedaviler, ileri evrede ise tırnak batması ameliyatları tercih edilebilir.

Tırnak batması iyileşmiyorsa…

Evde uygulanan işlemlerden sonra tırnak batması geçmiyor ve yineleniyorsa; bir doktora başvurmanız gerekir. Bu ileri evrelerde yapılan işlem ise; anormal dokunun alınması ve tırnak kökünün kısmi olarak kazınması uygun bir işlem olacaktır. İşlem sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir.
El ve ayaklarda oluşan tırnak batmaları sosyal yaşantımızı etkileyen ve oldukça can sıkan bir sağlık problemidir. Genellikle yanlış tırnak kesiminden kaynaklı oluşan bu problemi ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır.
Tırnak batması için doğal tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık. Bu doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak olumlu sonuç alacak ve sağlık probleminizi ortadan kaldıracaksınız.
Pamuk yerleştirme
Tırnağınıza yukardaki sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra cımbız yardımı ile hafifçe batık tırnağı kaldırıp tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirin.
Bu yöntem ile tırnak etin içerisine doğru değil dışa doğru uzamaya devam edecek ve tırnak batması sorunu ortadan kalkacaktır.

Batan tırnağın çekmek çözüm değil
Tırnak batması tedavisinde yapılan en büyük yanlış, uzman hekimler yerine merdiven altı olarak tanımlanan güzellik salonlarına başvurmaktır. Ancak doktor olmayan kişilerce bilinçsizce yapılan bu uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açmaktadır. Uzman olmayan kişilerce yapılan bu tür işlemler, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması tedavisinde en yaygın yanlış yaklaşım ise, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu tedavi bir ayak tırnağının yeniden oluşma süresi olan yaklaşık sekiz aylık süreçte geçici bir rahatlama yaratacaktır. Oysaki tırnak yeniden büyüdüğünde batmaya neden olan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekrarlayacaktır.

Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler şeklinde bırakmamaya özen gösterin. Yarım ay şeklinde kesin.
Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Evde yalın ayak gezin.
Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın.
Ayaklarınızı mümkün mertebe kuru tutun.
Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka ortopedi doktoruna görünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. NergiZ dedi ki:

    Tırnak batması yaşadığınız dönemde sıkı ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Mümkünse tercihiniz yalnızca sandalet ve terlikten yana olsun.

  2. Nalan dedi ki:

    Sivri ayakkabılarım vardı sayesinde tırnaklarım berbat oldu

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.