Turşu tüketirken dikkat etmeniz gerekenler

Bir yandan Covid-19 enfeksiyonu, bir yandan mevsimsel hastalıklar derken bağışıklık sisteminin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli …

Turşu tüketirken dikkat etmeniz gerekenler

Bir yandan Covid-19 enfeksiyonu, bir yandan mevsimsel hastalıklar derken bağışıklık sisteminin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli. Turşunun da bağırsak sağlığı olmak üzere bağışıklığın güçlenmesinde, metabolizmanın hızlandırılmasında ve kan şekerinin dengelenmesinde sağlığa olumlu katkıları bulunuyor ancak dengeli tüketilirse…

Bir yandan Covid-19 enfeksiyonu, bir yandan mevsimsel hastalıklar derken bağışıklık sisteminin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli. Lezzetli olduğu kadar bağışıklığı güçlendirmeye katkı sağlamasıyla da öne çıkan besinlerden turşuya sofralarda yer vermek gerektiğini belirten Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, “Turşu yararlı bakterilerden oldukça zengin bir besindir ve başta bağırsak sağlığı olmak üzere bağışıklığın güçlenmesinde, metabolizmanın hızlandırılmasında ve kan şekerinin dengelenmesinde sağlığa olumlu katkıları bulunur. Yapılan son bilimsel çalışmalar ise turşunun kanserden koruyucu etkilerinin de olabileceği yönündedir. Ancak bu kadar çok faydası bulunan bir besinin kurulması, saklanması veya tüketilmesi sırasında yapılabilecek birtakım hatalar yararlı bakterilerin yerine zararlı bakterilerin sayısını arttırarak sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir” diyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, turşu tüketirken dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı, uyarı ve önerilerde bulundu.

“Turşunun sağlığa yararları son derece fazladır ancak tuzlu bir besin olduğu ve sodyum içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Örneğin beyaz lahananın 100 gramında 12 mg sodyum bulunurken 100 gram lahana turşusunda yaklaşık 300 mg sodyum bulunmaktadır.

Hipertansiyon hastasıysanız, herhangi bir kalp-damar hastalığınız varsa, kronik böbrek yetmezliği hastasıysanız, sık sık ödem problemleri yaşıyorsanız veya mide problemleriniz varsa turşunun sık tüketilmesi size yarar sağlamadığı gibi zarar verecektir.

Ne kadar turşu tüketmelisiniz?

Tuzu zaten fazla miktarda tüketen bir toplum olduğumuzdan turşunun, haftanın 2 günü, en fazla bir avuç içi kadar tüketilmesi yeterlidir.

Sadece sirke ve tuzla yapılan, koruyucu içermeyen, bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin devamlılığını ve büyümesini sağlayan ev turşusu, bağırsaklar için de önemli ancak fazla tüketimi böbreklere ciddi zararlar da verebiliyor.

Turşunun özellikle tansiyon artırıcı özelliği bulunuyor ve insülin direncini artırıyor. Bu anlamda böbreklerin idare edebileceğinden fazla tuz veya tuzlu gıdalar tüketmek kan basıncını yükselterek yüksek tansiyona sebep olabiliyor. Bu nedenle özellikle turşu tüketiminin fazla olduğu durumlarda su tüketiminize de dikkat etmek, vücudunuzun su yönünden eksik bırakmamanız gerekiyor. Tüm bu nedenlerle başta da belirttiğimiz gibi turşunun haftanın 2 günü, en fazla bir avuç içi kadar tüketilmesi yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.