Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü ?

Uyurken Kilo Vermek Mümkün Mü ?

Kaliteli bir uykunun ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyen yoktur. Herkes deliksiz ve nettisiz bir uyku istese de birtakım problemler sebebiyle rahat bir uyku uyuyamamaktadır. Uykunun insan sağlığı üzerinde biroldukça önemli etkisi vardır. Bunlardan bir tanesi de sağlıklı kilo verme üzerindeki etkisidir. Eğer kaliteli bir uykuya sahipseniz, kilo vermeniz de o kadar basit olmaktadır. Ayrıca kaliteli bir uykuya sahip kişilerin daha sağlıklı bir cilt yapısı vardır. Böylece, yaşlanmayı da geciktirebilmeniz mümkün…

Aynı zamanda, uyurken zayıflamak mümkün mü diye soruyorsanız ve uyurken nasıl zayıflanır merak ediyorsanız hemen yanıtlayalım.

Uyurken kilo verilir mi?

Eğer, uykuda kilo vermek istiyorsanız gece atıştırmalarınıza da ara vermek halindesiniz. Bilhassa, akşam yemeğinden sonra uyuduğunuz zamana dek hiçbir şey yemeyen kişilerin büyüme hormonu daha süratli ve rahat çalışmaktadır.

Hücreleri yenileyen büyüme hormonu vasıtası ile hem yaşlanmayı engellemek hem de kilo verebilmek için gereken metabolizma hızı da artacaktır. Ayrıca, akşam yemekleri sonrasında meyve yememek gereklidir. Böylece, insülin hormonu daha az salgılanacak ve bedenin yağlanmasını da önlemiş olacaksınız.

Uykuda Devreye Giren En Önemli Hormonlar

Uykuda devreye giren o kadar önemli iki hormon var ki, yararları saymakla bitirilemez. Bahsedeceğimiz bu hormonların adı melatonin ve leptin hormonlarıdır. Peki, bu hormonların kilo vermedeki fonksiyoni nedir diyorsanız hemen yanıt verelim. Bahsettiğimiz gibi, uyurken bedenin kendisini onarmasını sağlayan bir hormon devreye girer. Bu hormonun adı melatonin hormonudur. Gece 1 – 3 saatleri arasında devreye giren melatonin hormonu sizi hem kanser gibi tehlikeli bir rahatsızlıktan da güvenliğini sağlamaktadır.

Özellikle, karanlık bir odada uyuduğunuz zaman salgılanan melatonin hormonu vasıtası ile bedeninuz yenilenmektedir. Uykuda devreye giren ve kilo vermeyi basitlaştıran bir diğer hormon ise leptin hormonudur. Açlık, tokluk hislerini dengede tutan ve insülin hormonuyla beraber bedeninuzun enerji düzeyini ayarlayan oldukça önemli bir hormondur. Beden ısısını ayarlayan ve kilo alıp vermede oldukça etkili olan leptin hormonu, en yüksek seviyesini gece 02.00 – 05.00 arasında salgılamaktadır. Eğer, akşam yemeklerinizden sonra yemek yemeyi keserseniz uykularınız daha rahat ve derli toplu olacaktır. Bu nedenle, derin uykuya dalan kişide leptin hormonu en yüksek seviyede salgılanacaktır. Eğer, rahat bir biçimde kilo vermek istiyorsanız leptin ve melatonin hormonunun en iyi bir biçimde salgılanması için tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.