Uzmanlar uyardı! Aspirin ölüme yol açabilir

Yıllardır aspirin üzerine olan tartışmalara bir yenisi eklendi. ABD’li bilim insanların aspirinin özellikle 40 yaş ve üstü kişilerde en düşük …

Uzmanlar uyardı! Aspirin ölüme yol açabilir

Yıllardır aspirin üzerine olan tartışmalara bir yenisi eklendi. ABD’li bilim insanların aspirinin özellikle 40 yaş ve üstü kişilerde en düşük dozda bile farklı hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti. İleri boyutta ölüme bile neden olabilir.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü adlı bir grup gönüllük çalışmalarının sonucunda elde ettikleri verileri açıkladı. Eskiden en çok kullanılan ilaçların başında gelen aspirinin artık bir etkisinin olmadığını belirtti.

aspirin ölüme yol açabilir

Yan etkilerinin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğinin altını çizen bilim insanları, düşük doz aspirinin neden olabileceği hastalıkları açıkladı. 50 yaş üzeri hastalarda kalp krizine davetiye çıkardığını söyledi. 60 yaş üzeri hastalarda ise sindirim kanamalarına yol açabileceğinin altı çizildi.

yaşlılarda aspirin daha zararlıdır

ASPİRİN KALP KRİZİNE YOL AÇABİLİR!

40 yaşına kadar aspirinin yan etkilerinin düşük olduğunu ancak 50 yaş ve kronik hastalığı olanlar için ise bu etkilerin fazla olduğu hatırlatıldı.  Ağrı kesici özelliğine sahip olan aspirin kanı incelterek kalp krizi, inme ve tansiyona yol açabilir. Kullanım uzman kontrolünde olmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.