Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Sıkça tüketilen yiyeceklerden biri olan protein deposu yumurta , yapısında bulunan yüksek protein değerlerinden dolayı tercih edilmektedir. Diyet yapan kişilere tok tuttuğu için önerilirken , sporcular içinde protein değerlerinden dolayı önerilir. Küçük çocukların gelişimi içinse sabah kahvaltısında tüketmesi gereken yiyeceklerden birisidir.

Sıkça kullandığımız protein deposu olan yumurtanın kabuklarında ki şifa bilinmediğinden dolayı birçok insan yumurta kabuklarını çöpe atıyor. Aslında cilt lekelerine yararlıdır , ileri yaşlarda oluşacak kırışıklığa ve cildin yaşlanmaması için yararlı bir besindir. Aslında en önemli faydalarından birisi ise kerik erimesine faydasının olmasıdır. Ülkemizde kemik erimesinin ilaçları pahalı olduğu için yumurta kabuklarını değerlendirebilirsiniz.

Yumurta kabuğu bulundurduğu yüksek kalsiyum ile yaşlıklıkta oluşan kemik erimesi rahatsızlığını gidermekte veya oluşacak rahatsızlığın risklerini azalmaktadır. Kemik erimesi için uzmanların yaptığı açıklamaya göre , yirmi adet yumurta kabuğuna ihtiyacınız vardır. Bu kabukları yıkadıktan sonra , ufak bir hale getirmeniz gerekmektedir bunun için mutfak robotundan faydalanabilirsiniz . Geçirilen yumurta kabuklarına limon suyu sıkarak tüketebilirsiniz. Limon suyu yumurta kabuklarının üzerini kapatacak kadar sıkmalısınız. Ağzı hava almayacak şekilde üç dört gün boyunca bu karışımı buz dolabında bekletmelisiniz.

Cilt lekeleri için yumurta kabuğundan yapılacak maske ise cildin yaşlanmasını engelleyebilir , daha canlı ve temiz bir cilde ulaşmak için kullanabilirisiz.

Cilt Lekelerine Karşı Yumurta Kabuğundan Maske Yapımı:

Malzemeler

Bir tatlı kaşığı yumurta kabuğu

Bir tatlı kaşığı doğal yoğurt

Bir yemek kaşığı kadar yumurta akı

Bir çay kaşığı kadarda limon suyu

Bütün bu malzemeleri güzel bir kapta karıştırın. Oluşan karışımı lekelerin olduğu yerlere sürün ve yirmi dakika sonra ılık su ile yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.