Yüzdeki Gözenekler i Kapatma Yöntemleri

Yüzdeki Gözenekler i Kapatma Yöntemleri

Yüzdeki Gözenekler i kapatmak doğal yollarla tedavi etmek için aşağıda bir liste bulacaksınız, cildinizi uzun süre sağlıklı tutmak için sıkça kullanmanızı öneririz. Bu tedaviler cildinizi temiz tutarak genişlemiş gözenekleri, siyah noktaları ve diğer lekeleri temizleyecektir.

Yüz güzelliği, gencinden yaşlısına birçok insan için son derece önemli olmaktadır. Bireyler, yüzlerin oldukça güzel, sağlıklı ve pürüzsüz olmasını isterler; ancak zaman zaman akne, siyah nokta ve gözenekler gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bayanların en büyük sorunlarından bir tanesi de yüzdeki gözeneklerdir.

Yüzdeki Gözenekler, cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Gözenekler dolduğunda, ciltte kirlenmeler meydana gelir ve cildinizde delik deşik bir görüntü oluşur. Bu kötü görüntünün oluşmaması için gözenekleri sıkılaştırmak gerekir.

Gözenek sıkılaştırma konusunda bilgi sahibi değilseniz, sizler için araştırdığımız gözenek sıkılaştırma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Yüzdeki Gözenekler i Kapatma

İçindekiler

Görünümü ciddi anlamda olumsuz etkilemekte ve aynı zamanda psikolojik olarak da insanlara rahatsızlık vermektedir. Eğer siz de yüzdeki gözenekler’den bir an önce kurtulmak istiyorsanız çeşitli Gözenekler için doğal yöntemleri uygulayarak bu soruna son verebilirsiniz.

Cildin nefes almasını sağlamak için bulunan hücrelerdir. Yüzdeki Gözenekler sağlıklı bir şekilde nefes aldıklarında, cildiniz daha parlak ve canlı olacaktır. Bu nedenle makyaj temizliğine önem verilerek Yüzdeki gözenekler tıkalı bir şekilde bırakılmamalı muhakkak gözenek temizliğine dikkat edilmelidir.

Cilt tipinize göre ürünler kullanarak, cildinizi düzenli olarak temizlediğiniz takdirde gözenekleriniz açılmayacaktır. Rutin cilt temizliği yaptığınızda yüzdeki gözeneklerinizi sıkılaştırmak için ekstra bir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz.

Yüzdeki Gözenekler

Yüzdeki Gözenekler

Ancak yüzdeki gözeneklerinizi sürekli kirli bir şekilde bırakıyor ve cilt temizliğine dikkat etmiyorsanız, cildinizdeki gözenekler açılacaktır. Dolayısıyla her yerde gözeneklerinizi sıkılaştırmak için her türlü yönteme başvurmak zorunda kalırsınız. Ancak gözenek sıkılaştırma yöntemlerini ararken, bu yöntemlerin içerisinde kaybolmanıza gerek yok.

Cildimizdeki Gözenekler

Genişlemiş gözenekler, yağlı cilt yapısına bağlı olabilir ve yaşınız ilerledikçe de genişlemeye devam edebilirler. Genişlemiş gözenekler için çeşitli tedavi yöntemleri vardır ancak doğal yöntemler hem kalite hem fiyat açısından endüstriyel olanlardan iyidir.

Gözenekleri ortadan kaldırmak için kullanılabilecek yöntemlerin başında buz uygulaması gelmektedir. Buz, gözenekleri sıkılaştırmak ve daha güzel bir cilde sahip olmak için tercih edilebilecek basit bir yöntemdir. Bu işlem için temiz bir bez alabilir ve içine birkaç tane buz sarabilirsiniz.

Daha sonra bu bezi cildinize bir iki dakika masaj şeklinde uygulayın. Düzenli olarak buz uygulaması yapan kişiler bir iki haftanın sonunda gözeneklerinin ciddi oranda sıkılaştığını söylemektedir.

Bir diğer kullanabileceğiniz ürün ise yoğurt olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoğurt, cildi ölü derilerden arındırmakta ve gözenekleri de sıklaştırarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır. Gözenekleri sıkılaştırmasının yanı sıra bu ürünün kırışıklıkları azalttığını da söylemek mümkündür.

Fuller toprağı, şeker, yumurta akı, yulaf ezmesi, salatalık ve elma sirkesi gibi ürünler de gözenekleri sıklaştırarak derdinizden kolayca kurtulmanıza olanak vermektedir.

Gözenekleri Kapatmak İçin Doğal Yöntemler

Portakal kabuğu

portakal-kabugu

                                    Yüzdeki Gözenekler

Gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerini cildin yüzeyinden atan bir maske olan portakal maskesini kolayca deneyebilirsiniz. Portakal kabuklarını blender ile çekip bu parçalarla yüzünüzü ovalayabilirsiniz. Bu şekilde ciltte oluşan ve gözeneklerinizi büyüten tıkanıklıkları açmış olacaksınız.

Nohut unu ve kaymak ile Gözenek Sıklaştırma
nohut-unu

                                                   Gözenek Sıkılaştırma

1 yemek kaşığı nohut unu ile 2 yemek kaşığı kaymağı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bu biçimde bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Gözenekleriniz arzu ettiğiniz şekilde sıkılaşana dek bu tarifi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera ile Gözenek Temizleme
Aloe-Vera

                                             Gözenek Temizleme

Hemen hemen tüm cilt tipleri için uyumlu bu maske cildinizdeki gözenekleri derinlemesine temizler ve onları sıkılaştırır. Eşit miktarda aloe vera jeli ve balı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze yaydıktan sonra 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Bal ile Gözenek Temizleme
bal

                                                   bal-ile-gozenek

Bal çok iyi bir doğal cilt temizleyici olduğu için tek başına da kullanılabilir. Yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra bir pamuk topu yardımıyla balı yüzünüze ovalayarak sürün. Ovalama işlemi tamamlandıktan sonra 10 dakika bu biçimde durun ve sonrasında ılık su ile durulayın. Yüzdeki gözeneklerin içerisinde birikmiş kirleri yok etmek için bir hayli etkili bir yoldur.

Salatalık Suyu ile Gözenek Sıkılaştırma
salatalik-suyu

                                                      salatalik-suyu-ile-gozenek

Bir orta boy salatalığın suyuna bir kaç damla gül suyu ekleyin. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin, sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu işlem neticesinde cilt dokunuz onarılmış gözenekleriniz sıkılaşmış olacak. Bu ferahlatıcı yöntemi günlük cilt temizliği rutinine ekleyebilirsiniz.

Yumurta ve limon ile Gözenek Sıkılaştırma
yumurta-limon

                                                     gözenekler-yumurta-limon

İki yumurtanın beyazını ayırın ve bunların üzerine yarım limonun suyunu ekleyerek iyice çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bu biçimde bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir ay boyunca günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi bir hayli sıkılaştırabilirsiniz.

Karışımda limon suyu bulunduğu için maskeyi uyguladığınızda durulamadan güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamanız cilt sağlığınız açısından önemlidir.

Kil maskesi ile Gözenek Kapatma
kil

                                     yüzdeki gözenekler için kil maskesi

2 yemek kaşığı kil ile 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15-20 dakika bu biçimde kalmasını bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Cildin nemlenmesini sağlayacak bu maske açık gözenekleri kapamak için de bire birdir.

Domates Suyu ile Gözenek Temizleme 

domates-suyu

                                                  domates-suyu-ile-gozenek

Domatesin içinde bulunan C vitamini gözenekleri temizlemek için etkili olacaktır. Bir domatesin suyunu çıkartın ve bu suya bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günaşırı devam ettirerek arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Buz Küpleri ile Gözenek Sıkılaştırma
buz-kupu

                                                              buz-kupu-ile-gözenek

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın bir diğer etkili yolu da buz küpleri ile yüzünüzü ovalamaktır. Bunun için bir kaç adet buz küpünü ince bir beze koyun ve yüzünüzü oval hareketlerle ovalayın. Bu işlemi günde 1 ya da iki sefer 5 ile 10 dakika arasında tekrar ederek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

Papaya ile Gözenek Sıkılaştırma
papaya-meyvesi

                                              Gözenek-papaya-meyvesi

Papaya meyvesinin içerisinde cildin gözeneklerini sıkılaştırıp elastikiyetini artıran antioksidanlardan bolca bulunmaktadır. Taze ve olgun bir papayayı püre haline getirin. Bu püre halindeki papayayı yüzünüze sürüp 15-20 dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada bir uygulayacağınız bu yöntem cildinizi sıkılaştırırken cilt renginizi de daha parlak yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Gözenek lerim için herşeyi denedim fayda olmadı. Büyük gözenekli cildim çok yağlı

  2. sinem dedi ki:

    gözenekler için yumurta ve limon yöntemi gayet etkili. güzel sonuçlar alınabiliyor. tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.