ZEYTİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI ,KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

ZEYTİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI ,KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Merhaba Sevgili Okurlar; Ben her zaman derim ki ! Yüce yaradan yarattığı kuluna doğadan şifa kaynaklarını da yaratarak onların hizmetine sunmuştur. Toprağın bize sunduğu birbirinden zengin şifa kaynaklarından biridir Zeytin. İnsan sağlığına faydalarını okuduğunuzda inanın bu mucize bitkiye hayranlığınız bir kat daha artacaktır. Zeytinin içinde bulunan vitaminlere ilk göz atalım ne dersiniz. Protein, yağ, selüloz, fosfor, kalsiyum, kükürt, klor, A, C, E vitaminleri, manganezlerden oluşur küçücük bir bitkinin içindeki şifa deposu. Besleyici bir gıdadır şifadır.

Zeytinyağı kalp ve damar sistemi için çok faydalıdır. Bol fosfor ihtiva ettiğinden vücudu besler, sindirimi kolaylaştırır. Böbrekleri temizler, taşların düşmesine kolaylaştırarak sancıları azaltır. Safra akışını artırır, damarları açar ,bağırsak kurtlarını düşürür.

Zeytin yaprağı son zamanlarda bilim adamlarının vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Bu öyle bir bitki ki ! Hem yaprağından, yağından, birikişine varıncaya kadar insanoğlunun hizmetine sunulmuştur. Yapraklarını kaynatıp içtiğinizde kan şekerinizi düşürür kötü kolesterolü kontrol altına alır, kalp krizini önlemeye faydalıdır. Zeytin yaprağında bol miktarda olan OLEUROPEİN müthiş bir andioksıdandır. İnanın kansere kadar uzanan yolda zararlı etkileri bünyesine toplayarak sizlere sağlıklı yaşamın yolunu çizer.

Zeytin mucizevi küçük bitki ;

1-Kalp ve damar hastalıklarını plaklaşmayı önleyerek sizi korur.

2-Kolstrolu önleyerek damarlarında biriken yağın plaklar oluşturmamasının önüne geçerek kalp hastalığını önler

3-Kilo vermeye yardımcı olur. Nasıl mı ? Doymamış yağ içerdiği için insanların daha kolay kilo vermesine yardımcı olur.

4-Kansere karsı koruyucu kalkandır.

5-Zengin E vitamini içermesi hidrat ve yağ asıtlerinin yanında kuvvetli bir antioksidan olmasından dolayı; cilt kanserinden korurken yumaşak ve ipeksi bir cilde sahip olmamızı sağlar.

6-Sürekli ve düzenliki kullanılan zeytin kolon kanserinden korur.

7-Demir bakımından zengin olan Zeytin Kanımızda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini koruyarak tırnağımızdan, saçımıza kadar önemli rol oynayan zeytin bunu tek başına yerine getiren mucizevi bitkidir. Siyah zeytinde bolca mevcuttur.

8-Gastrid,kabız,ülser tedavisinde yardımcıdır. Gelelim zeytinin besin değerine. Sofralarımızı süsleyen vazgeçilmezimiz olan zeytinin besin değeri hiçte küçümsenmeyecek derecede hanımlar, 40 adet siyah zeytinde; 40 Adet yeşil zeytinde Enerji (kalori) 207 144 Yağ (g) 21.0 13.5 Karbonhidrat (g) 1.1 2.8 Protein (g) 1.8 1.5 Kalsiyum (mg) 77 90 Demir (mg) 1.6 20 Vitamin A ( IU ) 60 300 Vitamin B1 (mg) 0.02 0.02 Vitamin B2 (mg) 0.02 0.02 Nisain (mg) 0.2 0.1 Vitamin C (mg) 0 0

 

Evet sevgili okurlarım gördüğünüz gibi sofralarımızdan eksik etmediğimiz zeytin ‘ın kalori ve besin değerini ve mucize düzeyindeki faydalarında görünce Yüce Yaratanın her derdi verirken mutlaka ona şifa olacak bir bitkiyi de bizlere sunduğunu görüyoruz. Zeytini sofralarımızdan hiç eksik etmeyelim derken çocuklarımızı da bu mucizevi bitkiyi sevdirmeyi mutlaka başarmalıyız derim. Hepinize sağlık dolu günler temenni ediyorum. Kalın sağlıcakla Güzel Ülkemin Güzel İnsanları.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.